Streda, 30. november 2022
Zamračené  2,1 °C
Mimoriadne správy

Európska komisia vyzvala Slovensko a Luxembursko k prevzatiu všetkých pravidiel EÚ o mýte

 Webnoviny  29. september 2022  40
Európska komisia vyzvala Slovensko a Luxembursko k prevzatiu všetkých pravidiel EÚ o mýte

29.9.2022 (Webnoviny.sk) - Európska komisia vyzvala Slovensko a Luxembursko, aby prevzali všetky pravidlá Európskej únie o elektronickom výbere mýta. Ako vo štvrtok informovala, rozhodla sa zaslať odôvodnené stanoviská obom krajinám za to, že netransponovali všetky potrebné ustanovenia smernice o Európskej službe elektronického výberu mýta (EETS) do svojho vnútroštátneho práva. Termín na transpozíciu tejto smernice bol 19. októbra 2021.

Komisia vlani v novembri už zaslala v tejto veci Slovensku a Luxembursku formálne výzvy a domnieva sa, že pravidlá EÚ neboli v oboch členských štátoch ešte stále v plnej miere transponované.

Komisia preto obidvom krajinám vydáva odôvodnené stanoviská. Ak do dvoch mesiacov nepredložia uspokojivú odpoveď, komisia môže rozhodnúť o postúpení tejto veci Súdnemu dvoru Európskej únie,“ uviedla eurokomisia.

EETS je systém výberu mýta, ktoré môžu účastníci cestnej premávky v EÚ zaplatiť na základe jednej zmluvy o predplatení s jedným poskytovateľom služieb a pomocou jednej palubnej jednotky, ktorá môže pokrývať všetky členské štáty EÚ. Smernica má dva hlavné ciele - zabezpečiť interoperabilitu elektronických cestných mýtnych systémov a uľahčiť cezhraničnú výmenu informácií o neuhradenom cestnom mýte.

Viac k témam: Elektronické mýto, výber mýta
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska komisia vyzvala Slovensko a Luxembursko k prevzatiu všetkých pravidiel EÚ o mýte © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.