Nedeľa, 16. máj 2021
Slabý dážď  7 °C
Mimoriadne správy

Španielska vláda vyhlásila v Madride núdzový stav, chce zastaviť druhú vlnu pandémie

 Webnoviny   9. október 2020  97
Španielska vláda vyhlásila v Madride núdzový stav, chce zastaviť druhú vlnu pandémie

9.10.2020 (Webnoviny.sk) - Španielska vláda v piatok vyhlásila v Madride núdzový stav. Môže tak obnoviť účinnosť opatrení proti šíreniu koronavírusu, ktoré deň predtým na žiadosť miestnych predstaviteľov zablokoval súd.

Vláda opatrenie zverejnila po mimoriadnom zasadnutí venovanom situácii v Madride a okolí, kde sa nachádza jedno z hlavných ohnísk nových prípadov nákazy koronavírusom v Európe.

Prísne obmedzenia pohybu


Za 14 dní do 27. septembra v oblasti pribudlo 563 pozitívne testovaných ľudí na 100-tisíc obyvateľov, čo je viac ako dvojnásobok národného priemeru. V porovnaní s európskym priemerom bol počet nových prípadov päťnásobne vyšší.

Obmedzenia pre 4,8 milióna obyvateľov Madridu a deviatich okolitých miest začali pôvodne platiť počas uplynulého víkendu.

V rámci prísnych obmedzení pohybu mohli obyvatelia hranice svojich miest prekročiť iba vo vážnych prípadoch ako cesta do práce alebo návšteva lekára.

Odpor miestnej samosprávy


Bary a reštaurácie musia byť po 22. hodine zatvorené, nie sú povolené zhromaždenia viac ako šiestich osôb.

Opatrenia zaviedla centrálna vláda napriek odporu miestnej samosprávy. Podľa predstaviteľov regiónu, na boj s vírusom stačia miernejšie opatrenia.

Vo štvrtok regionálnu vládu podporil súd v Madride, podľa ktorého reštrikcie poškodzujú základné práva a slobody obyvateľov.

Viac k témam: Koronavírus, núdzový stav
Zdroj: Webnoviny.sk - Španielska vláda vyhlásila v Madride núdzový stav, chce zastaviť druhú vlnu pandémie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.