Streda, 23. jún 2021
Oblačno  23,4 °C
Mimoriadne správy

Nórsky kráľ Harald V. podstúpil úspešnú operáciu srdca, jeho povinnosti prevzal korunný princ

 Webnoviny   9. október 2020  109
Nórsky kráľ Harald V. podstúpil úspešnú operáciu srdca, jeho povinnosti prevzal korunný princ

9.10.2020 (Webnoviny.sk) - Nórsky kráľ Harald V. v piatok podstúpil operáciu na výmenu srdcovej chlopne. Oznámil to kráľovský palác, podľa ktorého bol zákrok úspešný a panovník je v dobrom stave.

Kráľov lekár Björn Bendz vo vyhlásení paláca uviedol, že po operácii, ktorú kráľ absolvoval v osloskej Rikshospitalet, ho previezli na jednotku intenzívnej starostlivosti na ďalšie pozorovanie.

Nevyhnutný zákrok


Zákrok bol podľa neho nevyhnutný, aby pomohol panovníkovi lepšie dýchať. Minulý mesiac ho hospitalizovali s dýchacími problémami, lekári vtedy vylúčili ochorenie COVID-19.

Palác uviedol, že operácia nebola chirurgický zákrok na otvorenom srdci. Vykonali ju cez slabiny v lokálnej anestézii a kráľ bol počas nej bdelý.

Zdravotná dovolenka


V roku 2005 kráľovi nahradili aortálnu chlopňu umelou. Kráľovský palác uviedol, že takéto chlopne majú životnosť 10 až 15 rokov.

Osemdesiattriročný Harald V. bude podľa paláca v októbri na zdravotnej dovolenke. Jeho povinnosti prevzal korunný princ Haakon.

Viac k témam: operácia srdca
Zdroj: Webnoviny.sk - Nórsky kráľ Harald V. podstúpil úspešnú operáciu srdca, jeho povinnosti prevzal korunný princ © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.