Piatok, 27. november 2020
Oblačno  -0,6 °C
Mimoriadne správy

Španielska vláda trvá na predĺžení stavu núdze a varuje, že inak by mohol nastať chaos

 Webnoviny   4. máj 2020  75
Španielska vláda trvá na predĺžení stavu núdze a varuje, že inak by mohol nastať chaos

4.5.2020 (Webnoviny.sk) - Španielska vláda sa usiluje o predĺženie stavu núdze a vyvíja tlak na opozíciu, aby schválila jeho ďalšie predĺženie. V prípade, že by sa tak nestalo, mohlo by to podľa nej totiž "priniesť chaos".

Viac o téme: Koronavírus


O predĺžení stavu núdze bude parlament debatovať v stredu a podľa ministra dopravy a mobility Josého Luisa Ábalosa to bude náročné.

Opatrenie je podľa politika "najefektívnejší právny nástroj" v boji proti novému koronavírusu, pretože umožňuje úradom mimoriadne právomoci na obmedzenie pohybu ľudí.

Ako minister uviedol v pondelok na tlačovej konferencii v Madride, bez stavu núdze by boli všetky doterajšie obete "zbytočné" a inú alternatívu preň nemajú. Podľa ministra zdravotníctva Salvadora Illu je stav núdze "nevyhnutný".

Vďaka prísnemu obmedzeniu pohybu sa Španielsku podarilo znížiť denný nárast počtu nových prípadov nákazy z 35 percent, ktoré malo v polovici marca, na 0,16 percenta. V dôsledku ochorenia COVID-19 v krajine zomrelo viac ako 25-tisíc ľudí.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, stav núdze
Zdroj: Webnoviny.sk - Španielska vláda trvá na predĺžení stavu núdze a varuje, že inak by mohol nastať chaos © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.