Piatok, 27. január 2023
Oblačno  -3,7 °C
Mimoriadne správy

Sovietsky pamätník musí zmiznúť, v pohraničnom meste Estónska by podľa premiérky podnecoval k napätiu (foto)

 Webnoviny  16. august 2022  68
Sovietsky pamätník musí zmiznúť, v pohraničnom meste Estónska by podľa premiérky podnecoval k napätiu (foto)

16.8.2022 (Webnoviny.sk) - Estónska vláda v utorok oznámila, že sa rozhodla odstrániť sovietsky pamätník v pohraničnom meste Narva, ktoré leží v rusky hovoriacej časti tejto pobaltskej krajiny.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Ako uviedla premiérka Kaja Kallasová, pamätník demontujú, keďže predstavuje riziko pre verejný poriadok.

Sovietska hviezda už nebude na očiach


„Nikto nechce vidieť, ako náš militantný a nepriateľský sused podnecuje napätie v našom dome,“ povedala Kallasová a dodala, že pre tento krok sa rozhodli po ruskej invázii na Ukrajinu. „Nedáme Rusku príležitosť využiť minulosť na narušenie mieru v Estónsku,“ podotkla.

Narva je tretie najväčšie mesto Estónska s početnou rusky hovoriacou populáciou. Replika tanku T-34 s červenou sovietskou hviezdou na vrchole pamätníka pripomína sovietskych vojakov, ktorí zomreli pri oslobodení Estónska od Nemecka počas druhej svetovej vojny.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Demontáž prebehne dôstojne


Ako povedal minister vnútra Lauri Läänemets, celá demontáž „bude vykonaná dôstojne, napríklad kvety a sviečky umiestnené pri pamätníku budú odvezené na cintorín a nie vyhodené do koša“.

Minister zahraničných vecí Urmas Reinsalu vo vládnom vyhlásení uviedol, že Rusko „chce použiť pamätníky pripomínajúce zločinecký okupačný režim na podnecovanie napätia v estónskej spoločnosti“.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.