Streda, 23. jún 2021
Oblačno  23,4 °C
Mimoriadne správy

Škótskej mačke divej hrozí vyhynutie, vznikne centrum pre ich záchranu

 Webnoviny  23. august 2020  201
Škótskej mačke divej hrozí vyhynutie, vznikne centrum pre ich záchranu

23.8.2020 (Webnoviny.sk) - Na Škótskej vysočine vznikne prvé veľké britské centrum pre chov a záchranu vzácnych škótskych mačiek divých (Felis silvestris grampia). V rámci projektu Saving Wildcats by do horského pásma Cairngorms, ktoré je jednou z posledných bášt škótskych divých mačiek, mohli záchranári ročne vypúšťať až 20 mačiek odchovaných v zajatí.

Všetky mačky dostanú obojok s GPS


Informuje o tom spravodajský portál BBC s tým, že neskôr by mohli pribudnúť aj ďalšie lokality v Škótsku. Centrum vznikne v Highland Wildlife Park neďaleko mesta Aviemore, ktorý patrí Kráľovskej zoologickej spoločnosti Škótska.

Pracovať v ňom budú experti na divé mačky a bude mať aj špecializovanú veterinárnu jednotku. Všetky mačky z centra, ktoré vypustia do divočiny, dostanú obojok s GPS, aby mohli odborníci zaznamenávať ich pohyb a správanie.

Hrozí im vyhynutie


Projekt sa tiež zameriava na riešenie problémov, ktoré stoja za úbytkom tohto európskeho poddruhu mačky divej. Škótskym mačkám divým podľa ochrancov prírody hrozí v Británii vyhynutie.

Za zmenšujúcou sa populáciou týchto zvierat sú choroby, strata prirodzeného prostredia a tiež párenie sa s domácimi mačkami.

Viac k témam: mačka, ochrana zvierat
Zdroj: Webnoviny.sk - Škótskej mačke divej hrozí vyhynutie, vznikne centrum pre ich záchranu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.