Sobota, 22. január 2022
Zamračené  -2,8 °C
Mimoriadne správy

Šefčovič: Európska únia by sa mala odstrihnúť od závislosti na nerastných surovinách z tretích krajín

 Webnoviny   9. január 2022  91
Šefčovič: Európska únia by sa mala odstrihnúť od závislosti na nerastných surovinách z tretích krajín

9.1.2022 (Webnoviny.sk) - Prioritou Európskej únie (EÚ) pre rok 2022 je zníženie jej chronickej závislosti od dodávok nerastných surovín z tretích krajín.

Bez nich ostanú čisté aj digitálne technológie, s ktorými sa do budúcna ráta, len na papieri. Agentúre SITA to povedal podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič.


Práca na diverzifikácii zdrojov


Podľa Šefčoviča nesmie EÚ vymeniť závislosť na dovoze fosílnych palív za závislosť na dovoze nerastných surovín.

Brusel podľa neho už teraz intenzívne pracuje na diverzifikácii zdrojov nerastných surovín. Robí to jednak prostredníctvom podpory ťažobných projektov v rámci krajín EÚ, ale aj pomocou strategických partnerstiev s Ukrajinou.

Bez kompromisu


Snaží sa tiež o podporu inovácií v oblasti vývoja alternatívnych materiálov prostredníctvom recyklácie. „Uvedomujeme si pritom, že téma nerastných surovín – osobitne ich ťažba – býva citlivá. Chcem preto podčiarknuť, že všetko musí byť v súlade s najvyššími environmentálnymi, etickými a sociálnymi štandardmi. Tu Európska komisia nepripúšťa kompromis,“ zdôraznil.

Eurokomisár dodáva, že aj v roku 2022 bude prioritou stále boj s pandémiou ochorenia COVID-19. Dodáva, že Brusel bude naďalej pracovať na zabezpečení dostatočného množstva vakcín a aj liečiv proti koronavírusu. Dôležité bude aj budovanie zdravotnej únie.

Zdroj: Webnoviny.sk - Šefčovič: Európska únia by sa mala odstrihnúť od závislosti na nerastných surovinách z tretích krajín © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.