Štvrtok, 2. apríl 2020
Slnečno  1,7 °C
Mimoriadne správy

Šéf OSN vyzval na ukončenie všetkých konfliktov, sústrediť sa treba na zastavenie koronavírusu

 Webnoviny  23. marec 2020  22
Šéf OSN vyzval na ukončenie všetkých konfliktov, sústrediť sa treba na zastavenie koronavírusu

23.3.2020 (Webnoviny.sk) - Generálny tajomník OSN António Guterres v pondelok vyzval na okamžité prímerie v rámci všetkých ozbrojených konfliktov na svete s cieľom zastaviť spoločne šírenie pandémie koronavírusu. “Je čas zastaviť ozbrojené konflikty a sústrediť sa spolu na skutočný boj za naše životy," povedal Guterres.

Podľa generálneho tajomníka svet čelí "spoločnému nepriateľovi - ochoreniu COVID-19,” ktorému nezáleží "na národnosti alebo etnicite, politickej frakcii či viere”. Ľudia uväznení vo vojenských konfliktoch naprieč svetom sú podľa jeho slov najzraniteľnejší, a teda u nich hrozí "najväčšie riziko zničujúcich strát v dôsledku ochorenia COVID-19.

Viac o téme: Koronavírus


"Je čas umlčať pušky, zastaviť delostreleckú paľbu, ukončiť nálety a vytvoriť koridory pre životy zachraňujúcu pomoc a diplomaciu", zdôraznil Guterres.

Na celom svete sa koronavírusom nakazilo už vyše 370-tisíc ľudí a viac než 16 000 osôb ochoreniu podľahlo. Najviac obetí, vyše 6 000, pochádza z Talianska, kde je zároveň alarmujúco vysoký, vyše 8-percentný, podiel mŕtvych v porovnaní s celkovým počtom osôb, u ktorých sa potvrdila nákaza. Nasleduje Čína s 3 270, Španielsko s 2 206, Irán s 1 812, Francúzsko s 860, Spojené štáty s 508 a Veľká Británia s 335 obeťami.

Viac k témam: Koronavírus, OSN Organizácia spojených národov
Zdroj: Webnoviny.sk - Šéf OSN vyzval na ukončenie všetkých konfliktov, sústrediť sa treba na zastavenie koronavírusu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.