Piatok, 22. november 2024
Zamračené -0,5 °C
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
Satelitné zábery zachytili čínsku vojenskú vzducholoď, dala by sa použiť ako „nebeská ponorka“
2.5.2023 (SITA.sk) - Na odľahlej základni v púšti severozápadnej Číny po prvý raz spozorovali veľkú vzducholoď vyvinutú čínskou armádou. Naznačujú to exkluzívne nové satelitné snímky získané televíznou stanicou CNN.
Odborníci na letectvo a kozmonautiku tvrdia, že zábery, ktoré vznikli tri mesiace pred zostrelením čínskeho špionážneho balóna pri pobreží Južnej Karolíny, by mohli signalizovať pozoruhodný pokrok v čínskom programe vzducholodí.
Vzducholoď a pristávacia dráha
Snímky, ktoré v novembri 2022 urobila americká spoločnosť zaoberajúca sa satelitným zobrazovaním BlackSky, ukazujú približne 100 stôp (v prepočte asi 30 metrov) dlhú vzducholoď uprostred takmer kilometer dlhej dráhy v púštnom vojenskom komplexe v severozápadnej Číne.
CNN ukázala snímky niekoľkým odborníkom na letectvo a kozmonautiku, ktorí potvrdili, že zobrazujú vzducholoď a pristávaciu dráhu.
Nebeská ponorka
Výkonný riaditeľ Oklahoma Aerospace Institute Jamey Jacobs uviedol, že vzducholoď ako je táto, by sa dala použiť ako „nebeská ponorka“ a zdá sa, že má špeciálne pohonné a navigačné schopnosti, ktoré by jej umožnili vznášať sa nad oblasťou dlhší čas.
Popredný predstaviteľ amerického ministerstva obrany odmietol komentovať prípadné hrozby, ktoré by mohla vzducholoď predstavovať, ale poznamenal, že keďže je viditeľná, Pentagon o nej vie.
Viac k témam: Čínska armáda, Vzducholoď
Zdroj: SITA.sk - Satelitné zábery zachytili čínsku vojenskú vzducholoď, dala by sa použiť ako „nebeská ponorka“ © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.