Nedeľa, 25. september 2022
Oblačno  11,2 °C
Mimoriadne správy

Šanghajom sa prehnal tajfún In-fa, lejaky zaplavili cesty a silný vietor vyvracal stromy

 Webnoviny  26. júl 2021  193
Šanghajom sa prehnal tajfún In-fa, lejaky zaplavili cesty a silný vietor vyvracal stromy

26.7.2021 (Webnoviny.sk) - Oblasťou Šanghaja sa v pondelok prehnal tajfún In-fa. Ten do mesta priniesol lejaky, ktoré zaplavili cesty a nízko položené oblasti vodou, a silný vietor, ktorý vyvracal stromy a zhadzoval billboardy.

V Šanghaji pre tajfún zrušili lety a vlakové spoje, zatvorené sú mnohé inštitúcie, škôlky či parky.

Stovky tisíc ľudí sa ukryli


Takmer 500-tisíc ľudí sa presunulo do úkrytov a ďalších obyvateľov varovali, aby neodchádzali z domovov, kým to nie je absolútne nevyhnutné.

Miestne úrady informovali, že vietor zhodil zhruba 30-tisíc stromov, 268 billboardov a značiek. Výpadky elektriny postihli 110-tisíc používateľov, pričom 12 700 domácností je stále bez elektriny. Pre hrozbu možných záplav dočasne pozastavili aj prevádzku metra.

Na poludnie sa centrum tajfúnu In-fa nachádzalo zhruba 60 kilometrov juhozápadne od Šanghaja. Tajfún sprevádzal vietor s rýchlosťou 100 kilometrov za hodinu.

Hrozia horské prívaly


In-fa po prvý raz dosiahol čínsku pevninu v nedeľu v provincii Če-ťiang, neskôr sa presunul ponad zátoku Chang-čou a následne znova nad pevninu na južnom okraji Šanghaja.

Provinčná vláda v Če-ťiang informovala, že do bezpečia presunuli viac ako 1,5 milióna ľudí. V 23 okresoch podľa nej hrozí riziko horských prívalov. Menej vážnu výstrahu vydali aj v provincii Ťiang-su, kde evakuovali takmer 10-tisíc ľudí.

Tajfún už skôr prešiel aj okolo Taiwanu. Z ostrova ani z pevninskej Číny nehlásia žiadne obete ani zranených. Škody na poľnohospodárskej pôde však budú zrejme veľké.Viac k témam: extrémne počasie, počasie, tajfún, tajfún In-fa
Zdroj: Webnoviny.sk - Šanghajom sa prehnal tajfún In-fa, lejaky zaplavili cesty a silný vietor vyvracal stromy © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.