Piatok, 22. október 2021
Jasno  8,9 °C
Mimoriadne správy

Ruský test hypersonickej strely dopadol na výbornú, prvý raz ju vystrelili z ponorky

 Webnoviny   4. október 2021  55
Ruský test hypersonickej strely dopadol na výbornú, prvý raz ju vystrelili z ponorky

4.10.2021 (Webnoviny.sk) - Ruské ozbrojené sily úspešne otestovali vystrelenie hypersonickej strely z jadrovej ponorky. Ministerstvo obrany v pondelok uviedlo, že strelu Zirkón vystrelili z ponorky Severodvinsk a zasiahla určený cieľ v Barentsovom mori.

Je to po prvý raz, čo hypersonickú strelu vystrelili z ponorky. Pri predošlých testoch, naposledy v júli, to bolo z fregaty ruského námorníctva.

Ruský prezident Vladimir Putin sa svojho času vyjadril, že Zirkón by mal byť schopný letieť deväťkrát rýchlejšie ako je rýchlosť zvuku a mať dolet tisíc kilometrov. Šéf Kremľa zdôraznil, že nasadenie tejto strely značne posilní schopnosti ruskej armády. Modernizácia arzenálu je prioritou Kremľa v čase panujúceho napätia medzi Ruskom a Západom.

Testy Zirkónu by sa mali skončiť tento rok a od budúceho roka by strela mala rozšíriť arzenál ruského námorníctva. Strela je určená pre krížniky, fregaty a ponorky. Zirkón je jednou z niekoľkých hypersonických striel vyvíjaných v Rusku.

Viac k témam: hypersonická raketa, Ponorka, Raketové testy
Zdroj: Webnoviny.sk - Ruský test hypersonickej strely dopadol na výbornú, prvý raz ju vystrelili z ponorky © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.