Sobota, 22. január 2022
Zamračené  -3 °C
Mimoriadne správy

Aktivisti zablokovali prístav v Rotterdame, zúčastnili sa aj členovia Greenpeace zo Slovenska

 Webnoviny   4. október 2021  97
Aktivisti zablokovali prístav v Rotterdame, zúčastnili sa aj členovia Greenpeace zo Slovenska

4.10.2021 (Webnoviny.sk) - Na blokácii prístavu v holandskom Rotterdame sa podieľajú aj aktivisti Greenpeace zo Slovenska.

Celkovo 80 aktivistov z 12 krajín v pondelok ráno zablokovalo vstup do prístavu spoločnosti Shell v Rotterdame, pred ktorý zakotvili 33 metrov dlhú plachetnicu Greenpeace Beluga.

Popieranie existencie klimatickej krízy


Cieľom aktivity je dosiahnutie zákazu reklamy a sponzorovania fosílnych palív v celej Európe. Greenpeace Slovensko to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslala jeho hovorkyňa Patrícia Brandysová.

„Fosílne spoločnosti už desaťročia vedia o potrebe rapídneho útlmu fosílnych palív. Najprv však popierali existenciu klimatickej krízy, potom popierali svoju zodpovednosť v nej a teraz využívajú reklamu na oddialenie skutočných riešení. Ich reklama, v ktorej zdôrazňujú obnoviteľné zdroje energie či elektromobily nezodpovedá realite, v ktorej prevažná časť investícií týchto spoločností smeruje na fosílne palivá,“ povedala Katarína Juríková, riaditeľka Greenpeace Slovensko.

Odvrátenie pozornosti cez greenwashing


Ropné spoločnosti či rafinérie spoločnosti podľa nej zavádzajú verejnosť greenwashingom, prostredníctvom ktorého propagujú falošné riešenia na odvrátenie pozornosti od tých skutočne potrebných.

Aktivisti chcú v priebehu jedného roka vyzbierať milión podpisov a následne ich predložiť Európskej komisii, ktorá by bola následne povinná vypočuť hlas občanov a zvážiť zaradenie návrhu zákona do európskej legislatívy.

Viac k témam: Aktivisti, Protest
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktivisti zablokovali prístav v Rotterdame, zúčastnili sa aj členovia Greenpeace zo Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.