Piatok, 12. júl 2024
Oblačno  26 °C
Mimoriadne správy

Rusku verím rovnako ako Západu, tvrdí Erdoğan a naznačil aj revitalizáciu vzťahov s Európskou úniou

 Webnoviny  19. september 2023  172  
Rusku verím rovnako ako Západu, tvrdí Erdoğan a naznačil aj revitalizáciu vzťahov s Európskou úniou

19.9.2023 (SITA.sk) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan podľa svojich slov verí Rusku rovnako, ako verí Západu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Nemám dôvod im neveriť," povedal pre amerického vysielateľa PBS v New Yorku, kam pricestoval na Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (OSN).

Udržiava kontakty s Moskvou aj Kyjevom


Do tej miery, do akej je Západ spoľahlivý, je rovnako spoľahlivé aj Rusko. Posledných 50 rokov sme čakali na prahu Európskej únie (EÚ) a v tomto momente verím Rusku rovnako, ako verím Západu," vyhlásil turecký prezident.

Ankara počas vojny na Ukrajine udržiava úzke vzťahy s Moskvou aj Kyjevom. V júli minulého roka Turecko a OSN uzavreli dohodu, ktorá umožňovala bezpečné prepravovanie exportu ukrajinských agroproduktov z čiernomorských prístavov, čo pomohlo zmierniť globálnu potravinovú krízu.

Moskva sa pred dvoma mesiacmi od čiernomorskej obilnej iniciatívy stiahla s argumentom, že sa neplnili záväzky z paralelnej dohody o ruskom exporte, a ruský vodca Vladimir Putin na nedávnom stretnutí s Erdoğanom odmietol návrat. Rusko však sľúbilo, že dodá 1 milión ton obilia do Afriky.

Putin chce vojnu ukončiť čo najskôr


Pokiaľ ide o vojnu a jeho kontakty s Putinom, Erdoğan povedal, že je „celkom zrejmé, že táto vojna bude trvať dlho", ale ruský vodca je „na strane ukončenia tejto vojny čo najskôr". „To povedal a ja jeho vyjadreniu verím," skonštatoval.

Erdoğan tiež naznačil revitalizáciu vzťahov Turecka s Európskou úniou a prístupového procesu do Únie, ako aj zlepšenie vzťahov s Washingtonom. Tie sa v poslednom období sústredili na členstvo Švédska v NATO a možnú dohodu o dodaní stíhačiek F-16 Turecku.

Dve odlišné veci


Turecký prezident zopakoval, že tieto témy by nemali spolu súvisieť a rozhodnutie o švédskom členstve je na tureckom parlamente, kde má jeho strana väčšinu.

Ak parlament neurobí pozitívne rozhodnutie, tak sa nedá nič robiť," povedal.

Zároveň zdôraznil, že otázka švédskeho členstva a prístupové rokovania do EÚ „sú dve odlišné veci". V júli pritom povedal, aby členské štáty Únie otvorili cestu Turecku výmenou za uvoľnenie cesty pre Švédsko do NATO.

Viac k témam: čiernomorská obilná dohoda, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Turecký prezident, Valné zhromaždenie OSN
Zdroj: SITA.sk - Rusku verím rovnako ako Západu, tvrdí Erdoğan a naznačil aj revitalizáciu vzťahov s Európskou úniou © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.