Streda, 1. február 2023
Slabý dážď  1,3 °C
Mimoriadne správy

Rusko údajne plánuje v januári nariadiť mobilizáciu pre pol milióna brancov, podľa rozviedky už koluje návrh dekrétu

 Webnoviny   7. január 2023  71
Rusko údajne plánuje v januári nariadiť mobilizáciu pre pol milióna brancov, podľa rozviedky už koluje návrh dekrétu

7.1.2023 (Webnoviny.sk) - Rusko plánuje spustiť novú vlnu mobilizácie brancov do vojny na Ukrajine 15. januára. V sobotu to povedal hovorca ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby Andrej Černiak, na ktorého sa odvoláva spravodajský portál Kyiv Independent.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Podľa rozviedky už koluje návrh dekrétu o mobilizácii. Rusko podľa Černiaka plánuje v januári nariadiť mobilizáciu až pre 500-tisíc brancov.

Kyjev varoval Rusov ešte v decembri


Predstaviteľ ukrajinských spravodajských služieb Vadym Skibickyj už skôr povedal, že brancov pravdepodobne pošlú na frontové línie na východe a juhu Ukrajiny a budú súčasťou obnovených ruských ofenzív na jar a v lete.

Kyjev upozorňuje na možnú ruskú mobilizáciu už dlhšie. Minister obrany Oleksij Reznikov v príhovore 30. decembra varoval Rusov, že Kremeľ pripravuje novú vlnu mobilizácie a do týždňa plánuje zatvoriť hranice.

Putin plánovanie ďalšej mobilizácie poprel


Šéf ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby Kyrylo Budanov koncom decembra zas v rozhovore pre BBC uviedol, že Rusko plánuje novú vlnu mobilizácie so začiatkom 5. januára, lebo nemá dostatok mužov.

V septembri ruský prezident oznámil „čiastočnú mobilizáciu“ 300-tisíc brancov a koncom októbra ju vyhlásili za ukončenú. V decembri Putin poprel, že by plánovali ďalšiu mobilizáciu, sú však správy, že mobilizácia sa nikdy neskončila a je utajená.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Kremeľ, rusko-ukrajinský konflikt, Vojenská mobilizácia
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko údajne plánuje v januári nariadiť mobilizáciu pre pol milióna brancov, podľa rozviedky už koluje návrh dekrétu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.