Štvrtok, 1. december 2022
Zamračené  0,6 °C
Mimoriadne správy

Rusko si na severovýchode buduje obrannú líniu, podľa ISW zrejme nezvládne obranu pred Ukrajincami

 Webnoviny  17. september 2022  31
Rusko si na severovýchode buduje obrannú líniu, podľa ISW zrejme nezvládne obranu pred Ukrajincami

17.9.2022 (Webnoviny.sk) - Ruské sily budujú novú obrannú líniu na severovýchode Ukrajiny. Britské ministerstvo obrany vo svojom pravidelnom hlásení o vývoji vojny informuje, že táto línia je pravdepodobne medzi riekou Oskil a mestom Svatove, ktoré leží zhruba 150 kilometrov od Charkova.

Moskva „pravdepodobne považuje zachovanie kontroly nad touto zónou za dôležité, pretože ňou prechádza jedna z mála hlavných zásobovacích trás, ktoré Rusko stále kontroluje, z Belgorodskej oblasti v Rusku,“ uviedol rezort. Podľa neho je pravdepodobné, že sa Rusko pokúsi „tvrdohlavo brániť túto oblasť“, ale nie je jasné, či Rusi dokážu odolať ďalšiemu sústredenému ukrajinskému útoku.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt


Medzičasom ukrajinské sily napredujú v protiofenzíve a pokračujú v prekračovaní rieky Oskil v Charkovskej oblasti, informuje americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Ten vo svojej sobotňajšej správe uviedol, že satelitné snímky, ktoré preskúmal, naznačujú, že ukrajinské sily prešli na východný breh rieky Oskil v Kupiansku a umiestnili tam delostrelectvo.

Rieka, ktorá tečie na juh z Ruska na Ukrajinu, bola prirodzeným zlomom v novovzniknutých frontových líniách, odkedy Ukrajina začala s protiofenzívou. „Ruské sily sú pravdepodobne príliš slabé na to, aby zabránili ďalšiemu ukrajinskému postupu pozdĺž celej rieky Oskil, ak sa ukrajinské sily rozhodnú obnoviť útočné operácie,“ skonštatoval ISW.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko si na severovýchode buduje obrannú líniu, podľa ISW zrejme nezvládne obranu pred Ukrajincami © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.