Piatok, 12. júl 2024
Zamračené  24,9 °C
Mimoriadne správy

Rusko predostrelo dve podmienky na obnovenie čiernomorskej obilnej dohody, tvrdí Erdoğan

 Webnoviny   5. september 2023  202  
Rusko predostrelo dve podmienky na obnovenie čiernomorskej obilnej dohody, tvrdí Erdoğan

5.9.2023 (SITA.sk) - Rusko predostrelo dve konkrétne podmienky na obnovenie dohody o obilí, ktorá Ukrajine umožňovala bezpečne vyvážať obilie cez Čierne more. Ako referuje spravodajský web CNN s odvolaním sa na tureckú tlačovú agentúru Anadolu, tvrdí to turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Moskva chce podľa neho opätovné pripojenie ruskej poľnohospodárskej banky k systému SWIFT a taktiež poistenie lodí používaných na prepravu obilia do európskych prístavov.

Rusko „vyváža 120 až 130 miliónov ton obilia ročne“, povedal Erdoğan. Keď sa predaj uskutoční, musí dostať peniaze, ale odstránenie ruských bánk zo systému SWIFT podľa Erdoğana znamená, že prevod peňazí nemôže nastať.

Okrem toho musia byť lode, ktoré prepravujú obilie, poistené, aby mohli prepravovať tovar do Európy a iných prístavov, ale pre existujúce sankcie „poisťovacia spoločnosť so sídlom v Británii nepoisťuje lode“, dodal Erdoğan.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)

Viac k témam: čiernomorská obilná dohoda, rusko-ukrajinský konflikt, SWIFT, Turecký prezident
Zdroj: SITA.sk - Rusko predostrelo dve podmienky na obnovenie čiernomorskej obilnej dohody, tvrdí Erdoğan © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.