Nedeľa, 29. január 2023
Malá oblačnosť  -3,4 °C
Mimoriadne správy

Rusko odmieta Zelenského mierový návrh, hovorí o nových skutočnostiach

 Webnoviny  13. december 2022  34
Rusko odmieta Zelenského mierový návrh, hovorí o nových skutočnostiach

13.12.2022 (Webnoviny.sk) - Ukrajina musí v súvislosti s mierovým návrhom, ktorý predstavil tamojší prezident Volodymyr Zelenskyj, vziať do úvahy „nové skutočnosti“. Ako referuje spravodajský web CNN, v utorok to povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Štyri anektované územia


Podľa neho Ukrajina i medzinárodné spoločenstvo nesmú zabúdať, že súčasťami Ruska sa medzičasom stali štyri ukrajinské oblasti - Donecká, Luhanská, Chersonská a Záporožská.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Ruská federácia už má nové subjekty (štyri anektované územia, pozn.). Bez zohľadnenia týchto skutočností je akýkoľvek pokrok nemožný,“ povedal Peskov.

Zachovanie úrovne solidarity


Zelenskyj vo video vyhlásení pre lídrov G7 v pondelok požiadal o „zachovanie úrovne solidarity“ a podporu Ukrajiny v budúcom roku, pričom načrtol tri kroky k mieru.

Posledným krokom, ktorý Zelenskyj načrtol, bola „nová diplomacia“, ktorá zahŕňala mierové riešenie, v ktorom žiadal Rusko, aby počas najbližších Vianoc začalo sťahovať svoje jednotky z Ukrajiny.

Hranice nie sú známe


Rusko nelegálne anektovalo spomenuté štyri oblasti na konci septembra. Moskva vtedy vyhlásila, že Donecká a Luhanská oblasť sa pripájajú k Ruskej federácii v rámci administratívnych hraníc, kde existovali predtým, ako tam v roku 2014 vypukol konflikt medzi proruskými separatistami a ukrajinskou armádou.

Samotný Peskov vtedy poznamenal, že Moskva síce anektovala i časti Chersonskej a Záporožskej oblasti, no hranice týchto anektovaných území nie sú známe. Odvtedy sa Moskva k tejto otázke nevyjadrila.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko odmieta Zelenského mierový návrh, hovorí o nových skutočnostiach © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.