Sobota, 10. december 2022
Polojasno  1,5 °C
Mimoriadne správy

Rusko mobilizuje „dobrovoľnícke prápory“, aby na Ukrajine vykompenzovalo ťažké straty

 Webnoviny  14. júl 2022  90
Rusko mobilizuje „dobrovoľnícke prápory“, aby na Ukrajine vykompenzovalo ťažké straty

14.7.2022 (Webnoviny.sk) - V snahe pokračovať vo vojnovom úsilí, ale vyhnúť sa všeobecnej mobilizácii, Rusko vyzvalo 85 oblastí vrátane okupovaného Sevastopoľa a Krymu, aby vytvorili „dobrovoľnícke prápory“. Ako na svojom webe uvádza Inštitút pre štúdium vojny (ISW), budúcich členov chcú motivovať prostredníctvom vysokých platov a výhod.

Každý región musí naverbovať aspoň jednu jednotku s dobrovoľníkmi, mužmi do 50 rokov, ktorí podpíšu šesťmesačné zmluvy. Tým ponúkajú platy 220-tisíc až 350-tisíc rubľov (v prepočte od 3750 do 6000 eur) a vstupný bonus 200-tisíc rubľov (zhruba 3400 eur). Vďaka dobrovoľníckym práporom by mohla ruská armáda do konca augusta doplniť stavy o približne 34-tisíc nových vojakov, ak každá oblasť poskytne aspoň jeden prápor.

Viac o téme: Vojna na UkrajineRusko v doterajšom priebehu vojny na Ukrajine utrpelo ťažké personálne straty. Kremeľ o číslach neinformuje, no podľa Ukrajincov na ruskej strane padlo už takmer 38-tisíc vojakov. Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak pred niekoľkými dňami povedal, že straty ruskej armády predstavujú až 115-tisíc zabitých a zranených vojakov, pričom v rámci súkromných vojenských skupín prišlo o život ďalších 12-tisíc žoldnierov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko mobilizuje „dobrovoľnícke prápory“, aby na Ukrajine vykompenzovalo ťažké straty © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.