Sobota, 10. december 2022
Mimoriadne správy

Na vojenskej prehliadke v Paríži vystúpili aj slovenskí výsadkári, Francúzi si pripomínajú 233. výročie dobytia Bastily

 Webnoviny  14. júl 2022  94
Na vojenskej prehliadke v Paríži vystúpili aj slovenskí výsadkári, Francúzi si pripomínajú 233. výročie dobytia Bastily

14.7.2022 (Webnoviny.sk) - Jednotka príslušníkov výsadkového práporu z Trebišova vo štvrtok (14. júla) pochoduje v rámci vojenskej prehliadky v Paríži, organizovanej pri príležitosti osláv francúzskej revolúcie.

233. výročie dobytia Bastily


„Na pozvanie náčelníka generálneho štábu francúzskej armády na tradičnej vojenskej prehliadke pochoduje medzi ďalšími jednotkami aj takmer dvadsiatka príslušníkov slovenských špeciálnych síl z trebišovského výsadkového práporu. Zároveň je medzi pozvanými hosťami veliteľ Síl pre špeciálne operácie, brigádny generál Branislav Benka," uviedol v tlačovej správe hovorca ozbrojených síl SR Štefan Zemanovič.

Slávnostná vojenská prehliadka na Elyzejských poliach sa koná pri príležitosti 233. výročia dobytia Bastily, zároveň je štátnym sviatkom Francúzskej republiky.

Vznik československých légií


Historicky siaha vojenská spolupráca s francúzskymi ozbrojenými silami až do obdobia 1. svetovej vojny a vzniku československých légií, kde hlavnú úlohu zohral generál francúzskej armády Milan Rastislav Štefánik.

„Svojou prítomnosťou medzi tromi desiatkami jednotiek ďalších pozvaných štátov tak symbolizujú pevné spojenectvo a aktívnu vojenskú spoluprácu v rôznych oblastiach, najmä však v oblasti detekcie toxických chemických látok a ochrany proti nim," dodal Zemanovič.

Viac k témam: Slovenskí vojaci, Vojenská prehliadka
Zdroj: Webnoviny.sk - Na vojenskej prehliadke v Paríži vystúpili aj slovenskí výsadkári, Francúzi si pripomínajú 233. výročie dobytia Bastily © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.