Sobota, 10. december 2022
Zamračené  0,7 °C
Mimoriadne správy

Rusko hovorí o jednostrannej výhode USA a zmrazilo inšpekcie jeho jadrových arzenálov

 Webnoviny   9. august 2022  45
Rusko hovorí o jednostrannej výhode USA a zmrazilo inšpekcie jeho jadrových arzenálov

9.8.2022 (Webnoviny.sk) - Rusko v pondelok oznámilo zastavenie amerických inšpekcií jeho jadrových arzenálov na základe dohody o obmedzení strategických útočných zbraní Nový START.

Viac o téme: Vojna na UkrajineRuské ministerstvo zahraničia vyhlásilo, že sankcie uvalené na ruské lety, vízové obmedzenia a ďalšie prekážky znemožňujú ruským vojenským expertom navštíviť miesta s jadrovými zbraňami v USA, čo dáva Spojeným štátom „jednostrannú výhodu". Moskva tvrdí, že zmrazenie inšpekcií je dočasné a dohoda ho povoľuje v „mimoriadnych prípadoch". Bidenova administratíva na to bezprostredne verejne nereagovala.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Uvedenú dohodu o znižovaní počtu jadrových zbraní podpísali 8. apríla 2010 v Prahe vtedajší prezidenti Ruska a USA - Dmitrij Medvedev a Barack Obama. Každá krajina môže vlastniť maximálne 1 550 strategických nukleárnych hlavíc a 700 balistických striel a bombardérov, pričom pakt obsahuje aj pravidlá pre vzájomnú kontrolu. USA a Rusko sa začiatkom minulého roka dohodli na predĺžení prelomovej dohody do februára 2026.

Viac k témam: Jadrové zbrane, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko hovorí o jednostrannej výhode USA a zmrazilo inšpekcie jeho jadrových arzenálov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.