Sobota, 30. september 2023
Oblačno  10,5 °C
Mimoriadne správy

Ruskí vojaci konali pri zničení Kachovskej priehrady „na rozkaz“, odhalilo vyšetrovanie (foto)

 Webnoviny  29. jún 2023  74  
Ruskí vojaci konali pri zničení Kachovskej priehrady „na rozkaz“, odhalilo vyšetrovanie (foto)

29.6.2023 (SITA.sk) - Ruskí vojaci konali pri zničení Kachovskej priehrady na rieke Dnipro v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny „na rozkaz“. Ako referuje web Kyiv Independent, vyplýva to zo záverov vyšetrovania, ktoré uskutočnili novinári z rozhlasovej stanice Slobodná Európa a webu Slidstvo.info.

Identifikovali vinníka


Počas vyšetrovania sa novinárom podarilo identifikovať príslušníkov ruskej armády, ktorí v čase zničenia Kachovskej priehrady ovládali vodnú elektráreň Kachovka. Zachytené telefonické rozhovory medzi vojakmi ruskej 205. brigády okupujúcimi priehradu a ich veliteľmi naznačujú, že armáda sa v tú noc, keď bola priehrada zničená, pripravovala konať „na rozkaz“.

Zničenie Kachovskej priehrady na rieke Dnipro zo 6. júna predstavuje jednu z najväčších priemyselných a ekologických katastrof v Európe za niekoľko desaťročí. Voda z priehrady vyhnala ľudí z domovov, ohrozila dodávky elektriny a spôsobila environmentálnu katastrofu.

Moskva sa necíti byť zodpovedná


Moskva síce odmieta zodpovednosť za zničenie priehrady, no tá bola pod kontrolou ruských vojakov prakticky od vypuknutia vojny na Ukrajine. Zachytená komunikácia z noci, keď nastal kolaps Kachovskej priehrady, ďalej ukazuje, že Rusi plánovali „únikové body“ a čakali na „rozkaz“ od svojich nadriadených.

Novinári identifikovali viacerých dôstojníkov, ktorí kontrolovali Kachovskú priehradu v noci na 6. júna, vrátane Arsena Picchelauriho, Ruslana Magomedova a Denisa Miščenka. Posledný menovaný je zástupcom veliteľa spomenutej 205. brigády.Zobraziť fotogalériu k článku:
Zničená priehrada Kachovka a záplavy (fotografie)

Viac k témam: Ruská armáda, rusko-ukrajinský konflikt, vodná nádrž Kachovka, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Ruskí vojaci konali pri zničení Kachovskej priehrady „na rozkaz“, odhalilo vyšetrovanie (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.