Pondelok, 17. máj 2021
Oblačno  8,7 °C
Mimoriadne správy

Ruskí hackeri sa údajne snažia ukradnúť údaje o vakcíne proti koronavírusu

 Webnoviny  16. júl 2020  154
Ruskí hackeri sa údajne snažia ukradnúť údaje o vakcíne proti koronavírusu

16.7.2020 (Webnoviny.sk) - Veľká Británia, Spojené štáty a Kanada obvinili vo štvrtok Rusko, že sa snaží ukradnúť informácie od vedcov, ktorí sa usilujú vyvinúť vakcínu proti koronavírusu. Tri západné štáty podozrievajú hackerskú skupinu APT29 alebo Cozy Bear, ktorá je údajne súčasťou ruských spravodajských služieb, že útočí na akademické a farmaceutické výskumné ústavy zapojené do vývoja vakcíny.

V stanovisku skoordinovanom s úradmi v USA a Kanade o tom informovalo britské Národné centrum pre kybernetickú bezpečnosť (NCSC).

Viac o téme: Koronavírus


Je absolútne neprijateľné, že ruské spravodajské služby útočia na tých, čo pracujú na boji proti pandémii koronavírusu," uviedol v reakcii britský minister zahraničia Dominic Raab. “Zatiaľ čo iní svojím bezohľadným správaním sledujú len svoje sebecké záujmy, Spojené kráľovstvo a jeho spojenci pokračujú v náročnej práci hľadania vakcíny a ochrany globálneho zdravia," dodal Raab.

Podľa Washingtonu je Cozy Bear jednou z dvoch hackerských skupín napojených na ruskú vládu, ktoré sa nabúrali do počítačovej siete Demokratickej strany a ukradli jej e-maily pred prezidentskými voľbami v roku 2016. Druhá skupina je známa najmä pod názvom Fancy Bear.

Ruské ministerstvo zahraničia na zverejnené obvinenia zatiaľ nereagovalo.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, vakcína
Zdroj: Webnoviny.sk - Ruskí hackeri sa údajne snažia ukradnúť údaje o vakcíne proti koronavírusu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.