Piatok, 31. marec 2023
Oblačno  6,2 °C
Mimoriadne správy

Ruské útoky na Kyjev a ďalšie ukrajinské mestá by sa podľa OSN mohli považovať za vojnové zločiny (foto)

 Webnoviny  11. október 2022  51
Ruské útoky na Kyjev a ďalšie ukrajinské mestá by sa podľa OSN mohli považovať za vojnové zločiny (foto)

11.10.2022 (Webnoviny.sk) - Úrad vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre ľudské práva označil pondelkové ruské raketové útoky na Ukrajinu za „obzvlášť šokujúce“, pričom by podľa neho mohli predstavovať vojnové zločiny.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Hovorkyňa úradu Ravina Shamdasani v utorok vyzvala Rusko, aby sa „zdržalo ďalšej eskalácie“, a vyjadrila obavy z útokov na civilnú infraštruktúru vrátane obytných budov a energetických zariadení.

„Poškodenie kľúčových elektrární a vedení pred nadchádzajúcou zimou vyvoláva ďalšie obavy o ochranu civilistov a najmä vplyv na zraniteľné obyvateľstvo,“ povedala hovorkyňa v utorok novinárom na brífingu OSN v Ženeve.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Ruský raketový útok na Kyjev (fotografie)

Ako tiež prízvukovala útoky zamerané na civilistov a objekty nevyhnutné na ich prežitie sú zakázané podľa medzinárodného humanitárneho práva.

„Musíme zdôrazniť, že úmyselné nasmerovanie útokov proti civilistom a civilným objektom - teda objektom, ktoré nie sú vojenskými cieľmi - predstavuje vojnový zločin,“ dodala.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Raketový útok, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia, Vojnové zločiny
Zdroj: Webnoviny.sk - Ruské útoky na Kyjev a ďalšie ukrajinské mestá by sa podľa OSN mohli považovať za vojnové zločiny (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.