Streda, 1. február 2023
Mimoriadne správy

Ruské pasy vydané v akektovaných ukrajinských oblastiach budú považované za zdrap papiera

 Webnoviny  20. október 2022  49
Ruské pasy vydané v akektovaných ukrajinských oblastiach budú považované za zdrap papiera

20.10.2022 (Webnoviny.sk) - Európsky parlament (EP) sa vo štvrtok dohodol, že nebude akceptovať cestovné doklady, ktoré Rusko vydalo v nelegálne okupovaných oblastiach na Ukrajine a v Gruzínsku. Parlament o tom informoval prostredníctvom tlačovej správy.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Nezákonná anexia ukrajinských oblastí


Za prijatie tohto kroku sa vyslovilo 540 zákonodarcov, šiesti boli proti a 36 poslancov sa zdržalo hlasovania. Európsky parlament poznamenal, že ruská anexia Krymu a Sevastopoľa, Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Zaporožskej oblasti na Ukrajine je nezákonná a že EÚ odsúdila rozhodnutie Ruska uznať nezávislosť takzvaných separatistických regiónov Abcházska a Južného Osetska v Gruzínsku.

„Preto by členské štáty EÚ a spojenci EHP už nemali akceptovať cestovné doklady vydané Ruskom v týchto regiónoch. Podľa návrhu by mala Komisia konzultovať s členskými štátmi EÚ a vypracovať zoznam ruských cestovných dokladov, ktoré by sa v budúcnosti nemali akceptovať,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Ruské pasy nebudú akceptované


Podľa Európskej komisie už takmer všetky členské štáty oznámili, že neakceptujú ruské pasy vydané v okupovaných zahraničných oblastiach.

Cieľom návrhu je koordinovaný a konzistentný prístup a právna istota. Chce však zdôrazniť právo každého utiecť pred konfliktom na Ukrajine a vstúpiť do EÚ z humanitárnych dôvodov.

Parlament a Rada budú teraz rokovať o konečnej podobe zákona. Po prijatí oboma inštitúciami a uverejnení v Úradnom vestníku EÚ nadobudne platnosť deň po jeho uverejnení.

Viac k témam: Anexia, Cestovné doklady, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Ruské pasy vydané v akektovaných ukrajinských oblastiach budú považované za zdrap papiera © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.