Sobota, 20. júl 2024
Oblačno  21,5 °C
Mimoriadne správy

Ruské náznaky o francúzskej účasti na teroristickom útoku pri Moskve sú absurdné, povedal Macron

 Webnoviny   4. apríl 2024  160  
Ruské náznaky o francúzskej účasti na teroristickom útoku pri Moskve sú absurdné, povedal Macron

4.4.2024 (SITA.sk) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok odmietol "absurdné" vyjadrenia ruského ministra obrany naznačujúce, že Ukrajina a Francúzsko zohrali rolu v marcovom teroristickom útoku na koncertnú sieň pri Moskve. Vyjadril sa tak deň po tom, čo jeho minister obrany Sébastien Lecornu telefonoval s jeho ruským náprotivkom Sergejom Šojguom.

Manipulácia s informáciami


Ruské ministerstvo obrany po telefonáte zverejnilo vyhlásenie, podľa ktorého Šojgu v súvislosti s útokom povedal, že kyjevský režim nerobí nič bez schválenia Západu a "dúfame, že francúzske špeciálne služby neboli do toho zapojené".

Takéto vyjadrenia sú podľa Macrona "v skutku barokové a hrozivé, čo nie je nič nové".

"Inými slovami, je to absurdné," povedal prezident novinárom na okraji inaugurácie bazéna pre parížske olympijské hry. Podľa Macrona nedáva zmysel a nezodpovedá realite tvrdiť, že za útokom v Rusku môže byť Francúzsko a Ukrajina.

"Je to však manipulácia s informáciami, ktorá je dnes súčasťou ruského vojenského arzenálu," skonštatoval.

Francúzsko bude podporovať Kyjev


Francúzske ministerstvo obrany po stredajšom telefonáte uviedlo, že Lecornu ostro odsúdil teroristický útok z 22. marca, ktorý si vyžiadal 145 mŕtvych. Minister podľa vyhlásenia "potvrdil, že Francúzsko nemá informácie spájajúce útok s Ukrajinou". Tiež odsúdil ruskú vojnu na Ukrajine a zdôraznil, že Francúzsko bude podporovať Kyjev, tak dlho, ako to bude nutné.

Ruský rezort obrany tiež uviedol, že Šojgu varoval Francúzsko pred možnosťou budúceho nasadenia jeho vojakov na Ukrajine.

Telefonát bol prvý kontakt ministrov z Ruska a Francúzska od októbra 2022. Macron vo štvrtok povedal, že to bolo vyvolané ochotou Francúzska podeliť sa o "užitočné informácie" o útoku v Moskve ako súčasť "spoločnej práce so všetkými, ktorí sú zasiahnutí terorizmom".

Viac k témam: Francúzske ministerstvo obrany, Francúzsky prezident, ruské ministerstvo obrany, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský minister obrany, Teroristický útok v Moskve, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Ruské náznaky o francúzskej účasti na teroristickom útoku pri Moskve sú absurdné, povedal Macron © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.