Štvrtok, 28. september 2023
Slnečno  20,5 °C
Mimoriadne správy

Rusi žijúci na Západe by mali byť monitorovaní, myslí si český prezident Pavel

 Webnoviny  16. jún 2023  73  
Rusi žijúci na Západe by mali byť monitorovaní, myslí si český prezident Pavel

16.6.2023 (SITA.sk) - Český prezident Petr Pavel si myslí, že by bezpečnostné služby mali monitorovať Rusov žijúcich na Západe. Povedal to v rozhovore pre ukrajinské vysielanie Rádia Slobodná Európa/Rádia Sloboda (RFE/RL), pričom to nazval „cenou“ za vojnu na Ukrajine.

Prísnejšie opatrenia


Pavel podľa jeho slov súcití s Rusmi žijúcimi mimo vlasť, ktorí čelia ťažkým dôsledkom invázie na Ukrajinu, s ktorou ani nemusia súhlasiť, ale „keď je vojna, bezpečnostné opatrenia týkajúce sa ruských občanov by mali byť prísnejšie ako za normálnych okolností“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine„Všetci Rusi žijúci v západných krajinách by mali byť monitorovaní oveľa viac ako v minulosti, pretože sú občanmi národa, ktorý vedie agresívnu vojnu... To je jednoducho cena vojny,“ povedal.

Prirovnal ich k Japoncom


Český prezident pokračoval s tým, že počas druhej svetovej boli potomkovia Japoncov žijúci v Spojených štátoch „tiež pod prísnym monitorovacím režimom“.

Keďže ľudí japonského pôvodu v USA väznili v internačných táboroch, RFE/RL sa obrátila na Pavlov úrad so žiadosťou o objasnenie toho, ako by podľa neho „prísny monitorovací režim“ mal vyzerať.

Pavel v rozhovore tiež hovoril o členstve Ukrajiny v NATO a Európskej únii, ktoré podporuje, ukrajinskej protiofenzíve i Číne a jej role pri obnove Ukrajiny, o ktorej si myslí, že bude počas tejto fázy aktívnejšia ako v snahe využiť svoj vplyv na Rusko na zabránenie vojne.

Viac k témam: Český prezident, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Rusi žijúci na Západe by mali byť monitorovaní, myslí si český prezident Pavel © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.