Sobota, 30. september 2023
Mimoriadne správy

Rusi verbujú Kazachov cez reklamy na internete, za vstup do armády ponúkajú pol milióna rubľov

 Webnoviny   3. august 2023  81  
Rusi verbujú Kazachov cez reklamy na internete, za vstup do armády ponúkajú pol milióna rubľov

3.8.2023 (SITA.sk) - Na obrazovkách používateľov internetu v Kazachstane sa začali objavovať reklamy ponúkajúce za vstup do ruskej armády sumu takmer pol milióna rubľov, čo je takmer 5-tisíc eur. Referuje o tom web news.sky.com.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Reklamy okrem jednorazovej platby za vstup do ruskej armády ponúkajú i mesačný plat najmenej 190-tisíc rubľov a nezverejnené extra výhody. Reklamy sú presmerované na webovú stránku, ktorá potenciálnym regrútom ponúka možnosť pripojiť sa k ruskej armáde v Sachalinskej oblasti na ruskom Ďalekom východe.

Kazachstan je bývalá sovietska republika hraničiaca s Ruskom a je domovom viac ako troch miliónov etnických Rusov. Krajina je tradične jedným z najbližších spojencov Ruska, ale vojnu na Ukrajine nepodporuje. Kazašská prokuratúra už dávnejšie uviedla, že za boj v armáde cudzieho štátu hrozí desať rokov väzenia.

Podľa ukrajinskej vojenskej rozviedky sa Rusko od minulého roka pokúšalo naverbovať občanov zo Strednej Ázie. Migranti v Rusku často dostávajú letáky o vstupe do armády a náborový inzerát sa mnohokrát prekladá do kirgizského, uzbeckého a tadžického jazyka. Vyskytli sa aj prípady nátlaku a núteného podpisu vojenských zmlúv.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Ruská armáda, rusko-ukrajinský konflikt, verbovanie
Zdroj: SITA.sk - Rusi verbujú Kazachov cez reklamy na internete, za vstup do armády ponúkajú pol milióna rubľov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.