Streda, 19. jún 2024
Slnečno  27,1 °C
Mimoriadne správy

Rusi sa pokúsili spáchať atentát na prezidenta Zelenského, útoku zabránila Ukrajinská bezpečnostná služba

 Webnoviny   7. máj 2024  97  
Rusi sa pokúsili spáchať atentát na prezidenta Zelenského, útoku zabránila Ukrajinská bezpečnostná služba

7.5.2024 (SITA.sk) - Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) tvrdí, že narušila plány ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) zabiť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ďalších vysokopostavených politických a vojenských predstaviteľov.

Zatkla pritom dvoch plukovníkov Štátnej stráže Ukrajiny, ktorá chráni najvyšších predstaviteľov, ktorí sú podozriví, že plán FSB mali zrealizovať. Mužov podľa vyhlásenia SBU naverbovali ešte predtým, ako Rusko vo februári 2022 spustilo rozsiahlu inváziu na Ukrajinu.

Pokus o atentát očakávali pred inauguráciou


Šéf SBU Vasyľ Maľuk priblížil, že pokus o atentát rátal s útokom ešte pred inauguráciou ruského vodcu Vladimira Putina, ktorá sa uskutočnila v utorok.

Viac o téme: Vojna na UkrajineRuskí agenti, ktorí sa zamerali na Zelenského, podľa Kyjeva vyhľadali členov ukrajinskej armády v blízkosti prezidentových bezpečnostných zložiek, ktorí by mohli vziať hlavu štátu ako rukojemníka a neskôr ho zabiť.

Špióni stojaci za sprisahaním


Operácia bola údajne riadená z Moskvy. Ukrajina zverejnila aj mená troch údajných ruských špiónov stojacich za sprisahaním.

Širší plán bol identifikovať polohu vysokopostavených ukrajinských predstaviteľov a zacieliť na nich raketový útok, po ktorom by nasledovali ďalšie strely a drony. Spomenutých ukrajinských plukovníkov zatkli pre podozrenia z vlastizrady. Za to im hrozí až doživotné väzenie.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji (fotografie)

Viac k témam: pokus o atentát, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk - Rusi sa pokúsili spáchať atentát na prezidenta Zelenského, útoku zabránila Ukrajinská bezpečnostná služba © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.