Utorok, 25. jún 2024
Slnečno  23,3 °C
Mimoriadne správy

Moskva obhajuje veto rezolúcie OSN o zabránení výskytu jadrových zbraní vo vesmíre, chce zákaz všetkých zbraní

 Webnoviny   7. máj 2024  187  
Moskva obhajuje veto rezolúcie OSN o zabránení výskytu jadrových zbraní vo vesmíre, chce zákaz všetkých zbraní

7.5.2024 (SITA.sk) - Rusko v pondelok obhajovalo svoje veto rezolúcie Organizácie Spojených národov (OSN) vyzývajúcej všetky štáty, aby zabránili pretekom v jadrovom zbrojení vo vesmíre, a vyzvalo USA, Japonsko a ich západných spojencov, aby podporili konkurenčnú rezolúciu Moskvy požadujúcu zákaz všetkých zbraní vo vesmíre „po celý čas“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia uviedol, že Spojené štáty a Japonsko, ktoré podporili vetovanú rezolúciu, sú vinné z „pokrytectva a dvojakého metra“. Obvinil USA a západné štáty v širšom zmysle z plánovania vojenského prieskumu kozmického priestoru vrátane rozmiestnenia zbraní, najmä „útočných bojových systémov“.

Zástupca amerického veľvyslanca Robert Wood kontroval a povedal Valnému zhromaždeniu OSN: „Pravdou je, že Rusko má v súčasnosti na obežnej dráhe niekoľko konvenčných protisatelitných zbraní, z ktorých jednu testovalo v roku 2019.“ Dodal, že Rusko pohrozilo, že sa zameria na satelity zbraňami, a uviedol, že „existujú dôveryhodné informácie, že Rusko vyvíja nový satelit s jadrovým zariadením“.

K slovnej potýčke došlo v deň, keď Rusko pohrozilo útokom na britské vojenské zariadenia a oznámilo, že plánuje uskutočniť cvičenia simulujúce použitie taktických jadrových zbraní na bojisku. Kroky Moskvy boli odpoveďou na komentáre popredných západných predstaviteľov o možnom hlbšom zapojení do vojny na Ukrajine.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, taktické jadrové zbrane, zbrane vo vesmíre
Zdroj: SITA.sk - Moskva obhajuje veto rezolúcie OSN o zabránení výskytu jadrových zbraní vo vesmíre, chce zákaz všetkých zbraní © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.