Piatok, 22. január 2021
Oblačno  6,9 °C
Mimoriadne správy

Rumunské parlamentné voľby vyhrali sociálni demokrati, premiér Orban podal demisiu

 Webnoviny   7. december 2020  46
Rumunské parlamentné voľby vyhrali sociálni demokrati, premiér Orban podal demisiu

7.12.2020 (Webnoviny.sk) - Rumunský premiér Ludovic Orban v pondelok podal demisiu po tom, čo v parlamentných voľbách vyhrali opoziční sociálni demokrati. Informuje o tom agentúra AP.

Po zrátaní 95% hlasovacích lístkov ľavicová populistická Sociálnodemokratická strana (PSD) získala zhruba 30% hlasov, zatiaľ čo Orbanova stredopravá Národná liberálna strana (PNL) má približne o päť percent menej.

Rokovať o koalícii s PSD nebudú


Progresívna aliancia USR-Plus, ktorá sa zaviazala, že nebude súčasťou akejkoľvek vlády vedenej PSD, si pripísala zhruba 15% hlasov. Do parlamentu sa dostali ešte krajne pravicová aliancia AUR a strana maďarskej menšiny UDMR.

Orban už skôr počas pondelka povedal, že koaličné rokovania so sociálnymi demokratmi neprichádzajú do úvahy. Nevysvetlil však, ako chce jeho strana dosiahnuť vládnu väčšinu v 465-člennom parlamente.

"Chcem byť veľmi jasný, nikdy nebudeme rokovať s PSD, nenecháme PSD uškodiť Rumunsku," povedal Orban.

Rumunsko čaká dlhý povolebný boj o zostavenie novej koaličnej vlády, nezdá sa však pravdepodobné, že z neho sociálni demokrati vyjdú úspešne, pripomína AP.

Nedôvera po chaotickej vláde


PNL sa ujali menšinovej vlády v Rumunsku v októbri 2019 po tom, čo po chaotickej vláde vyslovil parlament sociálnym demokratom nedôveru.

Vláda vedená PSD si vyslúžila značnú kritiku zo strany Európskej únie za jej zasahovanie do súdnictva a korupčné škandály týkajúce sa jej prominentných členov.

K výsledku vo víkendových voľbách strane dopomohli sľuby o zachovaní modelu sociálneho štátu aj kritika vlády národných liberálov za jej postup pri riešení pandémie nového koronavírusu, ktorá len zhoršila niektoré problémy krajiny.

Účasť na voľbách bola slabá - len 33%. Pozorovatelia to pripisujú obavám voličov z nákazy, ale aj všeobecnému rozčarovaniu z rumunskej politickej scény.

Viac k témam: parlamentné voľby v Rumunsku
Zdroj: Webnoviny.sk - Rumunské parlamentné voľby vyhrali sociálni demokrati, premiér Orban podal demisiu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.