Streda, 20. január 2021
Oblačno  1 °C
Mimoriadne správy

Ministri zahraničia krajín Únie sa dohodli na systéme sankcií za porušovanie ľudských práv

 Webnoviny   7. december 2020  56
Ministri zahraničia krajín Únie sa dohodli na systéme sankcií za porušovanie ľudských práv

7.12.2020 (Webnoviny.sk) - Európska únia (EÚ) sa dohodla na zriadení systému, ktorý jej umožní uvaľovať sankcie na funkcionárov a organizácie zodpovedné za porušovanie ľudských práv. Na rokovaniach v Bruseli sa na tom dohodli ministri zahraničia EÚ.

Obdoba Magnického zákona


Ako poznamenali, dohoda zdôrazňuje, že "podpora a ochrana ľudských práv zostávajú základným kameňom a prioritou vonkajšej činnosti EÚ a odráža odhodlanie EÚ riešiť závažné porušenia a zneužívanie ľudských práv".

Krok umožňuje EÚ, aby uvalila sankcie na "jednotlivcov, entity a orgány, vrátane štátnych a neštátnych aktérov, zodpovedných, účastných alebo spájaných s vážnymi porušeniami a zneužívaním ľudských práv po celom svete, bez ohľadu na to, kde sa stali," uvádza sa v stanovisku EÚ, ktoré cituje agentúra AP.

Európska dvadsaťsedmička bude môcť vďaka spomínanému systému, ktorý je podobný americkému Magnického zákonu, zakázať vstup sankcionovaným osobám a organizáciám a zmraziť im majetok. Európania budú mať zase zakázané sprístupňovať im finančné prostriedky.

Sankcie za rôzne zločiny


Sankcie sa budú týkať činov, ako sú genocída, zločiny proti ľudskosti či vážne porušenia a zneužitia ľudských práv, ako napríklad mučenie, otrokárstvo, mimosúdne popravy a svojvoľné zatýkanie.

Ďalšie porušenia budú trestať, ak budú "rozšírené, systematické alebo inak vážne znepokojujúce".

EÚ bežne uvaľuje sankcie na úradníkov a organizácie v súvislosti s konkrétnymi činmi, ako je napríklad ruská anexia Krymu a destabilizácia Ukrajiny.

Nové opatrenia týkajúce sa ľudských práv budú súčasťou "tematických" sankcií, ktoré zahŕňajú použitie chemických zbraní, kybernetické útoky a terorizmus.

Viac k témam: ľudské práva, porušovanie ľudských práv, sankcie
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministri zahraničia krajín Únie sa dohodli na systéme sankcií za porušovanie ľudských práv © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.