Sobota, 10. december 2022
Zamračené  0,7 °C
Mimoriadne správy

Rakvu Alžbety II. previezli do Londýna, kde sa uskutoční aj pohreb

 Webnoviny  13. september 2022  41
Rakvu Alžbety II. previezli do Londýna, kde sa uskutoční aj pohreb

13.9.2022 (Webnoviny.sk) - Rakvu zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II. previezli letecky z Edinburghu do Londýna, kde sa už zhromaždili davy ľudí pozdĺž trasy do Buckinghamského paláca.

Posledná cesta


Vojenské lietadlo C-17 Globemaster pristálo v utorok večer na leteckej základni RAF Northolt západne od mesta asi hodinu po tom, ako opustilo škótsku metropolu. Na jeho príchod tam okrem iných čakali aj premiérka Liz Truss, minister obrany Ben Wallace a vojenská čestná stráž.

Ostatky kráľovnej, ktorá skonala vo štvrtok 8. septembra vo veku 96 rokov po 70 rokoch na tróne, absolvujú poslednú cestu zo škótskeho zámku Balmoral.

Ľudia Alžbete II. vzdávajú úctu


Rakvu povezú popri tisíckach ľudí, ktorí sa zhromaždili napriek dažďu popri ceste, aby zosnulej panovníčke vzdali úctu.

Kráľ Karol III. a ďalší členovia kráľovskej rodiny rakvu očakávajú v Buckinghamskom paláci, kde bude cez noc. V stredu ju následne prevezú do Westminsterského paláca, kde bude vystavená štyri dni do pohrebu.

Zástupcovia Ruska nie sú pozvaní


Pohreb sa bude konať v pondelok 19. septembra vo Westminsterskom opátstve v Londýne.

Na štátnom pohrebe zosnulej britskej kráľovnej sa zúčastní približne 500 zahraničných lídrov. Britskí predstavitelia však uviedli, že nezaslali pozvánky zástupcom Ruska, Bieloruska a Mjanmarska.Fotogaléria: Alžbeta II.


Viac k témam: Úmrtie britskej kráľovnej Alžbety II.
Zdroj: Webnoviny.sk - Rakvu Alžbety II. previezli do Londýna, kde sa uskutoční aj pohreb © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.