Štvrtok, 1. december 2022
Zamračené  0,6 °C
Mimoriadne správy

Hlavné mesto Kazachstanu sa opäť premenuje, odsúhlasil to prezident krajiny

 Webnoviny  14. september 2022  43
Hlavné mesto Kazachstanu sa opäť premenuje, odsúhlasil to prezident krajiny

14.9.2022 (Webnoviny.sk) - Prezident Kazachstanu Kasym-Žomart Tokajev súhlasil s premenovaním hlavného mesta späť na Astanu. V utorok o tom informoval jeho hovorca s tým, že sa tak rozhodol po iniciatíve skupiny členov parlamentu. Stalo sa tak tri roky po tom, čo mesto premenovali na Nur-Sultan po jeho predchodcovi.

Premenovanie Astany na Nur-Sultan bolo jedným z prvých krokov po tom, čo sa Tokajev v roku 2019 ujal moci, keď Nursultan Nazarbajev odstúpil. Nazarbajev viedol Kazachstan tri desaťročia počas Sovietskeho zväzu aj po jeho vyhlásení nezávislosti v roku 1991. V roku 1997 spravil z Astany hlavné mesto, ktorým dovtedy bolo Almaty.

Po tom, ako Nazarbajev odstúpil, získal obrovský vplyv ako líder vládnej strany a bezpečnostnej rady krajiny. Tokajev ho však z týchto postov zosadil po januárových smrteľných nepokojoch.

Viac k témam: Astana
Zdroj: Webnoviny.sk - Hlavné mesto Kazachstanu sa opäť premenuje, odsúhlasil to prezident krajiny © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.