Sobota, 10. december 2022
Zamračené  0,7 °C
Mimoriadne správy

Boje v pohraničí medzi Arménskom a Azerbajdžanom si vyžiadali takmer 100 mŕtvych vojakov, útočili aj drony

 Webnoviny  14. september 2022  38
Boje v pohraničí medzi Arménskom a Azerbajdžanom si vyžiadali takmer 100 mŕtvych vojakov, útočili aj drony

14.9.2022 (Webnoviny.sk) - Boje v pohraničí medzi Arménskom a Azerbajdžanom si v utorok vyžiadali takmer 100 mŕtvych vojakov. Arménsko informovalo, že prišlo o najmenej 49 vojakov a Azerbajdžan hlási 50 mŕtvych.

Poškodenie civilnej infraštruktúry


Boje vypukli po polnoci, keď podľa arménskeho ministerstva obrany Azerbajdžan spustil delostreleckú paľbu a útoky dronmi na viacerých častiach arménskeho územia. Intenzita ostreľovania sa počas dňa znížila, no azerbajdžanské jednotky sa údajne pokúšajú postúpiť na arménske územie.

Ostreľovanie podľa Arménska poškodilo civilnú infraštruktúru a spôsobilo zranenia nešpecifikovanému počtu ľudí.

Azerbajdžanské ministerstvo zahraničia tvrdí, že reagovalo na „rozsiahlu provokáciu“ zo strany Arménska, ktorého jednotky údajne kládli míny a strieľali na azerbajdžanské vojenské pozície.

Konflikt o región


Medzi Azerbajdžanom a Arménskom už desaťročia panuje konflikt o región Náhorný Karabach. Ten leží na území Azerbajdžanu, ale od skončenia vojny v roku 1994 bol pod kontrolou etnických arménskych síl podporovaných Arménskom.

Boje o región z jesene 2020 si vyžiadali viac ako 6600 mŕtvych. Azerbajdžan vtedy prevzal kontrolu nad veľkými časťami Náhorného Karabachu a okolitých oblastí, ktoré desaťročia ovládali separatisti.

Rusko, ktoré bolo sprostredkovateľom najnovšej mierovej dohody medzi krajinami, vyzvalo obe strany, aby sa vyvarovali ďalšej eskalácie. Na pokoj vyzvala aj medzinárodná komunita.

Viac k témam: boje
Zdroj: Webnoviny.sk - Boje v pohraničí medzi Arménskom a Azerbajdžanom si vyžiadali takmer 100 mŕtvych vojakov, útočili aj drony © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.