Streda, 1. február 2023
Zamračené  1,1 °C
Mimoriadne správy

Polícia zakázala pochod EuroPride v Srbsku, vraj hrozí riziko konfliktov

 Webnoviny  13. september 2022  62
Polícia zakázala pochod EuroPride v Srbsku, vraj hrozí riziko konfliktov

13.9.2022 (Webnoviny.sk) - Srbská polícia v utorok zakázala pochod EuroPride naplánovaný v rámci tohtotýždňového paneurópskeho podujatia venovaného právam LGBTQ osôb v Belehrade. Ako dôvod uviedla riziko konfliktu s krajne pravicovými anti-gay aktivistami. Organizátori sa plánujú proti rozhodnutiu odvolať.

Protest proti pochodu


Prosrbské konzervatívne skupiny, ktoré celé týždne protestujú v srbskom hlavnom meste proti podujatiam na podporu LGBTQ komunity naplánovali ďalšiu demonštráciu aj na 17. septembra, teda ohlásený deň pochodu EuroPride. Polícia zakázala aj tento protest.

„Po bezpečnostnom hodnotení sme rozhodli, že je vysoké riziko pre ohrozenie bezpečnosti účastníkov oboch (pochodov) na ohlásených trasách, ako aj bezpečnosti ďalších občanov,“ skonštatovala polícia v stanovisku.

Srbský populistický prezident Aleksandar Vučić pritom už skôr varoval, že pochod EuroPride zakážu.

Výzva od Rady Európy


Organizátori EuroPride, ktorý je každoročne najväčšou podobnou akciou v Európe a zahŕňa celý týždeň podujatí, podľa vlastných slov dúfajú, že uspejú s odvolaním a pochod sa bude môcť konať podľa plánu.

Komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovičová vyzvala srbské úrady, aby zákaz pochodu odvolali a ochránili jeho účastníkov.

Demokracia v ohrození


Členovia European Pride Organizers Association si hlavné mesto Srbska vybrali za miesto konania každoročného podujatia už pred troma rokmi, dúfajúc, že to bude pre tradične konzervatívnu krajinu predstavovať prelom.

Srbské ľudskoprávne organizácie vyzvali podporovateľov, aby sa zúčastnili na pochode v rámci boja za demokraciu, ktorá je podľa nich v ohrození zo strany Vučićovho autokratického režimu. Srbsko sa formálne uchádza o členstvo v Európskej únii a zaviazalo sa posilniť práva LGBTQ komunity, no už roky sa posúva skôr bližšie do sféry vplyvu Ruska.

Viac k témam: EuroPride, LGBTQI+
Zdroj: Webnoviny.sk - Polícia zakázala pochod EuroPride v Srbsku, vraj hrozí riziko konfliktov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.