Štvrtok, 1. december 2022
Zamračené  0,4 °C
Mimoriadne správy

Vláda v Maďarsku sprísňuje pravidlá pre interrupcie

 Webnoviny  13. september 2022  53
Vláda v Maďarsku sprísňuje pravidlá pre interrupcie

13.9.2022 (Webnoviny.sk) - Maďarská pravicová vláda vydala nariadenie, ktoré prikazuje lekárom, aby ženám žiadajúcim umelé prerušenie tehotenstva ukázali „vitálne funkcie plodu“. Táto povinnosť sprísni dosiaľ pomerne liberálne interrupčné zákony v krajine. Nariadenie, ktoré zverejnili v pondelok, vstúpi do platnosti 15. septembra.

Prvý úder srdca


Ministerstvo vnútra v oficiálnom vyhlásení uviedlo, že takmer dve tretiny Maďarov si spájajú začiatok života dieťaťa s prvým úderom srdca a moderné prístroje dokážu zachytiť tlkot srdca v skorých štádiách tehotenstva, čo môže „tehotným ženám poskytnúť komplexnejšie informácie“.

Interrupčné zákony v Maďarsku sú relatívne liberálne a sú do veľkej miery nezmenené odkedy zákrok v roku 1953 v krajine legalizovali.

Sprísnenie zákona


Maďarská nacionalistická vláda vedená premiérom Viktorom Orbánom sa prezentuje ako ochranca tradičných rodinných hodnôt a v roku 2011 dokonca doplnila do ústavy vyhlásenie, že „život plodu bude chránený od počatia“, no dosiaľ sa nepokúšala výrazne sprísniť zákony týkajúce sa umelého prerušenia tehotenstva.

K presadeniu nového nariadenia sa v utorok na sociálnej sieti Facebook prihlásila poslankyňa radikálneho pravicového Hnutia Naša vlasť Dóra Dúró.

Viac k témam: Potrat, Zákon o interupciách
Zdroj: Webnoviny.sk - Vláda v Maďarsku sprísňuje pravidlá pre interrupcie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.