Utorok, 30. máj 2023
Mimoriadne správy

Rada prijala opatrenie na miliardovú pomoc ukrajinskej armáde v rámci Európskeho mierového nástroja

 Webnoviny  13. apríl 2023  76  
Rada prijala opatrenie na miliardovú pomoc ukrajinskej armáde v rámci Európskeho mierového nástroja

13.4.2023 (SITA.sk) - Rada Európskej únie (EÚ) vo štvrtok prijala opatrenie pomoci v hodnote jednej miliardy eur v rámci Európskeho mierového nástroja (EPF) na podporu ukrajinských ozbrojených síl. Referuje o tom oficiálny web Rady.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Uvedené opatrenie umožní EÚ refundovať členským štátom muníciu darovanú Ukrajine z existujúcich zásob alebo z prehodnotenia priorít v rámci existujúcich objednávok v období od 9. februára do 31. mája 2023.

„Dnešným rozhodnutím uvádzame do prevádzky prvú časť historickej dohody, ktorú dosiahli lídri EÚ na podporu okamžitej dodávky delostreleckej munície v hodnote jednej miliardy eur pre ukrajinské ozbrojené sily. Neexistuje lepšia ukážka jednotného odhodlania EÚ pokračovať v podpore legitímneho práva Ukrajiny na sebaobranu proti brutálnemu ruskému agresorovi," povedal šéf európskej diplomacie Josep Borrell.


Štvrtkovým rozhodnutím sa vykonáva prvá časť dohody Rady z 20. marca 2023, ktorej cieľom je urýchliť dodávky zbraní a spoločné obstarávanie munície pre Ukrajinu.Viac k témam: Európsky mierový nástroj, Finančná pomoc, Munícia, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Rada prijala opatrenie na miliardovú pomoc ukrajinskej armáde v rámci Európskeho mierového nástroja © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.