Nedeľa, 1. október 2023
Jasno  13,3 °C
Mimoriadne správy

Rada Európy označila Rusko za diktatúru, po zmenách ústavy bude môcť Putin vládnuť až do roku 2036

 Webnoviny  12. september 2023  87  
Rada Európy označila Rusko za diktatúru, po zmenách ústavy bude môcť Putin vládnuť až do roku 2036

12.9.2023 (SITA.sk) - Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PACE) pre právne otázky a ľudské práva vyjadrilo znepokojenie nad legitímnosťou zmien ruskej ústavy, ktoré umožňujú ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi zostať pri moci až do roku 2036. Informuje o tom portál Európska pravda s odvolaním sa na tlačovú službu PACE.

Obrovská moc prezidenta Putina


Parlamentné zhromaždenie sa tak vyjadrilo v súvislosti so zmenami, ktoré vykonali v ruskej ústave v júli 2020 a odstránili nimi obmedzenia prezidentského mandátu, čo by Putinovi umožnilo zostať pri moci až do roku 2036, keď bude mať 83 rokov.

Obrovská moc prezidenta vyplývajúca z extrémne dlhého funkčného obdobia v kombinácii s absenciou akýchkoľvek kontrolných mechanizmov, ako sú silný parlament, nezávislé súdnictvo, slobodné médiá a živá občianska spoločnosť, v podstate zmenili Ruskú federáciu na diktatúru,“ uviedli poslanci.

Porušenie ruskej ústavy


Parlamentné zhromaždenie jednomyseľne schválilo návrh rezolúcie a pripomenulo závery Benátskej komisie, podľa ktorých „zrušenie obmedzenia funkčného obdobia úradujúceho prezidenta porušuje ruskú ústavu aj medzinárodné právne zásady“.

Ruská agresia voči Ukrajine a jej následky dokazujú, že diktatúry „predstavujú hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť a pre územnú celistvosť a politickú nezávislosť ich susedov“, preto je „v prvom rade v záujme obyvateľov Ruska, ale aj Európy a celého sveta, aby sa v Rusku obnovila demokracia“, konštatoval výbor.


PACE zároveň potvrdil svoju podporu vytvoreniu budúceho osobitného medzinárodného trestného tribunálu, ktorý by mal vziať na zodpovednosť ruské vedenie vrátane prezidenta Putina za ich činy, počnúc nezákonnou anexiou Krymu, vojnou v Donbase a zostrelením lietadla MH17.

Parlamentné zhromaždenie by malo o tejto téme v plnom rozsahu rokovať budúci mesiac.Viac k témam: Eurozóna, Ruský prezident, Zmena ústavy
Zdroj: SITA.sk - Rada Európy označila Rusko za diktatúru, po zmenách ústavy bude môcť Putin vládnuť až do roku 2036 © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.