Streda, 30. november 2022
Zamračené  2,1 °C
Mimoriadne správy

Rada EÚ navrhuje neuznávať cestovné doklady Rusom vydané na okupovaných územiach Ukrajiny a Gruzínska

 Webnoviny  12. október 2022  751
Rada EÚ navrhuje neuznávať cestovné doklady Rusom vydané na okupovaných územiach Ukrajiny a Gruzínska

12.10.2022 (Webnoviny.sk) - Rada Európskej únie schválila svoj vyjednávací mandát s Európskym parlamentom o neuznávaní ruských cestovných dokladov vydaných na okupovaných územiach Ukrajiny a Gruzínska.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Neuznávanie cestovných dokladov


Ide o odpoveď na nevyprovokovanú a neodôvodnenú vojenskú agresiu Ruska proti Ukrajine a na ruskú prax vydávania cestovných pasov obyvateľom okupovaných území. Informovala o tom v stredu Rada na svojej internetovej stránke.

Ruské cestovné doklady vydané na okupovaných územiach Ukrajiny a na separatistických územiach Gruzínska nebudú akceptované ako platné cestovné doklady pre získanie víz alebo pre prekročenie hraníc schengenského priestoru.

„Ilegálnou anexiou ukrajinských regiónov Rusko opäť ukázalo svoje nehanebné pohŕdanie medzinárodným poriadkom založeným na pravidlách. Nikdy neuznáme porušenie základných práv Ukrajiny a Gruzínska na nezávislosť, suverenitu a územnú integritu. EÚ jednotne a rozhodne stojí pri oboch týchto krajinách a ich ľude,“ povedal český minister vnútra Vít Rakušan.

Okupácia Ukrajiny a Gruzínska


Ruské cestovné doklady vydané na okupovaných územiach Ukrajiny a na separatistických územiach Gruzínska niektoré členské štáty EÚ už neuznávajú alebo sú v procese zrušenia ich uznávania.

Európska únia sa však snaží o spoločný prístup, o zabezpečenie riadneho fungovania vonkajších hraníc a spoločnej vízovej politiky a o ochranu bezpečnosti členských krajín EÚ.

Viac k témam: Cestovné doklady, rusko-ukrajinský konflikt, Zákaz vstupu do krajiny
Zdroj: Webnoviny.sk - Rada EÚ navrhuje neuznávať cestovné doklady Rusom vydané na okupovaných územiach Ukrajiny a Gruzínska © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.