Sobota, 10. december 2022
Zamračené  0,7 °C
Mimoriadne správy

Putinovo vyhlásenie mobilizácie nie je hrozbou. Bol to darček a Rusi sú v slepej uličke, tvrdí šéf ukrajinskej rozviedky

 Webnoviny   5. október 2022  32
Putinovo vyhlásenie mobilizácie nie je hrozbou. Bol to darček a Rusi sú v slepej uličke, tvrdí šéf ukrajinskej rozviedky

5.10.2022 (Webnoviny.sk) - Oznámenie „čiastočnej mobilizácie“ v podaní ruského vodcu Vladimira Putina má čoraz výraznejší krátkodobý vplyv na prostredie v Rusku než na vojnu na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Ako referuje americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), v kombinácii s ruskými neúspechmi na bojisku sa prehlbujú rozdiely v ruskom informačnom priestore, ktoré podkopávajú Putinove vyhlásenia.

Kremeľ je v slepej uličke


Ukrajinské zdroje predtým poznamenali, že čiastočná mobilizácia nepredstavuje z krátkodobého hľadiska veľkú hrozbu, pretože ukrajinská protiofenzíva postupuje rýchlejšie než možný efekt mobilizácie.

Šéf ukrajinskej rozviedky Kyrylo Budanov dokonca uviedol, že mobilizácia v Rusku je „darom“ pre Ukrajinu, pretože Kremeľ sa ocitá v „slepej uličke“ medzi svojimi zlyhaniami a odhodlaním udržať si to, čo na Ukrajine získal.

Zle vykonaná čiastočná mobilizácia


Kontroverzie okolo zle vykonanej čiastočnej mobilizácie, spojené s výraznými ruskými prehrami v Charkovskej oblasti a okolo mesta Lymaň, zintenzívnili boje medzi proputinovskými ruskými nacionalistickými frakciami.

Putinovi sa podľa ISW viditeľne nedarí vyvážiť konkurenčné požiadavky ruských nacionalistov, ktorí sú od začiatku mobilizácie čoraz bojovnejší, napriek tomu, že zdieľajú Putinove všeobecné vojnové ciele na Ukrajine.

Kritikmi sú aj Kadyrov a Prigožin


Kritikou najnovšie nešetria ani čečenský vodca Ramzan Kadyrov a údajný mecenáš skupiny Vagnerovcov Jevgenij Prigožin. Obaja vraj chcú tradičnejší a konvenčnejší prístup k vojne, ktorý presadzoval ruský minister obrany Sergej Šojgu a uniformované vojenské velenie.

Putin, ktorý podľa mnohých vojenských analytikov sám vydáva vojenské rozkazy, sa tak ocitol v dileme, pretože si nemôže dovoliť stratiť mužov okolo Kadyrova ani žoldnierov zo skupiny Vagnerovcov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Lymaň, pseudoreferendum, rusko-ukrajinský konflikt, Vagnerovci, vojenská invázia, Vojenská mobilizácia
Zdroj: Webnoviny.sk - Putinovo vyhlásenie mobilizácie nie je hrozbou. Bol to darček a Rusi sú v slepej uličke, tvrdí šéf ukrajinskej rozviedky © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.