Piatok, 12. júl 2024
Polojasno  29 °C
Mimoriadne správy

Putin už nemôže rátať s podporou svojich talianskych priateľov, Meloniová je spojenkyňou Bidena

 Webnoviny  27. júl 2023  169  
Putin už nemôže rátať s podporou svojich talianskych priateľov, Meloniová je spojenkyňou Bidena

27.7.2023 (SITA.sk) - Ruský vodca Vladimir Putin už viac nemôže rátať s priateľmi v Taliansku. Rusko milujúci Silvio Berlusconi zomrel a nová líderka Talianska Giorgia Meloniová je dnes spojenkyňou amerického prezidenta Joea Bidena. V súvislosti so štvrtkovou návštevou Meloniovej v USA to konštatuje portál Politico.

Predsedníctvo G7


Strašidelná karikatúra extrémistického monštra sympatizujúceho s Moskvou je preč a na jej mieste stojí pragmatická konzervatívna politička ochotná rokovať s vďačným medzinárodným mainstreamom, píše Politico o premene Meloniovej.

Pre amerického prezidenta Bidena a stúpencov Ukrajiny na Západe je zaistenie si dlhodobého záväzku Meloniovej voči vojnovej snahe nevyhnutné. Taliansko sa totiž na budúci rok stane predsedníckou krajinou organizácie G7.

Pôjde pritom o obdobie, v ktorom bude konflikt na Ukrajine pravdepodobne v kritickom čase. Minister zahraničia Meloniovej vlády Antonio Tajani, ktorý je lídrom stredo-pravicovej strany Forza Italia, pre Politico povedal, že vojna na Ukrajine posilnila vzťahy Talianska s USA.

„Taliansko je súčasťou západnej aliancie,“ vyhlásil Tajani. „Od vypuknutia krízy na Ukrajine naše vzťahy s USA v otázkach bezpečnosti a zdieľania politiky silnejú,“ dodal.

Dobrý vzťah


Keď krajiny G7 na samite NATO vo Vilniuse tento mesiac ohlásili dodatočné bezpečnostné garancie pre Kyjiv, Meloniová stála tesne pri Bidenovi a ukrajinskom prezidentovi Volodymyrovi Zelenskom, pripomína Politico.

„Prezident a premiérka si vybudovali dobrý, produktívny vzťah počas úzkej spolupráce v mnohých oblastiach, napríklad v otázke podpory Ukrajine,“ cituje Politico hovorkyňu Bidenovej národnej bezpečnostnej rady Adrienne Watsonovú.

Viac k témam: Americký prezident, Ruský prezident, Štáty G7, Talianska premiérka
Zdroj: SITA.sk - Putin už nemôže rátať s podporou svojich talianskych priateľov, Meloniová je spojenkyňou Bidena © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.