Streda, 29. november 2023
Slnečno  -1 °C
Mimoriadne správy

Putin priznal zintenzívnenie ukrajinskej protiofenzívy, svoje jednotky posilnil vrtuľníkmi

 Webnoviny  27. júl 2023  114  
Putin priznal zintenzívnenie ukrajinskej protiofenzívy, svoje jednotky posilnil vrtuľníkmi

27.7.2023 (SITA.sk) - Ruský vodca Vladimir Putin priznal, že vojenské operácie Ukrajiny sa v posledných dňoch zintenzívnili. Referuje o tom web news.sky.com. Ešte cez víkend na stretnutí so samozvaným bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom šéf Kremľa tvrdil, že ukrajinská protiofenzíva „zlyhala“.

Dobré výsledky Ukrajiny


Kyjev v ostatnom čase príliš nekomentuje akcie ukrajinskej armády, no prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu večer vyhlásil, že Ukrajinci zaznamenali v prvej línii „veľmi dobré výsledky“.

Západní vojenskí analytici zasa uviedli, že „významná“ protiofenzíva ukrajinských jednotiek v stredu prelomila ruské obranné pozície na juhu Ukrajiny. Ruské ministerstvo obrany zasa uviedlo, že ukrajinské sily pokračujú v takzvaných „neúspešných“ útokoch na viacerých frontoch.

Rusko v poslednom období posilnilo svoje vojenské jednotky na juhu Ukrajiny modernizovanými útočnými vrtuľníkmi Ka-52, ktoré v minulosti spôsobili Ukrajine významné straty. Uviedla to v správe zverejnenej vo štvrtok spravodajská služba britského ministerstva obrany.

Vrtuľník Ka-52


„Za situácie, keď ukrajinské sily pokračujú vo veľkých ofenzívnych operáciách v Záporožskej oblasti, jedným z najvplyvnejších ruských zbraňových systémov v tomto sektore je útočný vrtuľník Ka-52,“ konštatuje správa britského rezortu obrany. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Predstavitelia britskej vojenskej spravodajskej služby poznamenali, že Rusko stratilo približne 40 vrtuľníkov Ka-52, ale konštatovali, že tento typ vrtuľníka zároveň spôsobil významné straty Ukrajine.

„V posledných mesiacoch Rusko s vysokou pravdepodobnosťou zväčšilo sily na juhu minimálne o malý počet úplne nových variantov vrtuľníka Ka-52M,“ dodalo britské ministerstvo obrany.

Viac k témam: KA-52 Aligator, Ruský prezident, Ukrajinská protiofenzíva, Ukrajinský prezident, Vrtuľník
Zdroj: SITA.sk - Putin priznal zintenzívnenie ukrajinskej protiofenzívy, svoje jednotky posilnil vrtuľníkmi © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.