Nedeľa, 10. december 2023
Mimoriadne správy

Putin nariadil zväčšenie ruskej armády o 137-tisíc členov. Povolá brancov či dobrovoľníkov?

 Webnoviny  25. august 2022  100  
Putin nariadil zväčšenie ruskej armády o 137-tisíc členov. Povolá brancov či dobrovoľníkov?

25.8.2022 (Webnoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok nariadil zväčšenie ruských ozbrojených síl o 137-tisíc členov. Výnos, ktorý začne platiť 1. januára, nevysvetľuje, či armáda posilní svoje rady povolaním väčšieho počtu brancov, zvýšením počtu dobrovoľných vojakov alebo kombináciou oboch.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Výnos sa snaží zvýšiť počet personálu ruských ozbrojených síl na celkovo 2 039 758, vrátane 1 150 628 vojakov. Predošlý dekrét v roku 2018 uvádzal počty 1 902 758 a 1 013 628.

Rozsiahlu mobilizáciu vraj odmietajú


Kremeľ tvrdí, že na takzvanej „špeciálnej vojenskej operácii“ na Ukrajine, ako pomenúva inváziu, sa zúčastňujú iba dobrovoľní zmluvní vojaci, pričom odmieta tvrdenia, že by zvažoval rozsiahlu mobilizáciu.

Ruské médiá a mimovládne organizácie uvádzajú, že ruské úrady sa snažia zvýšiť počet vojakov zapojených do vojenskej akcie na Ukrajine tým, že lákajú viac dobrovoľníkov, angažujú súkromných vojenských dodávateľov a dokonca ponúkli amnestiu niektorým väzňom výmenou za vojenskú službu.

Niektorí sa odvodom vyhýbajú


Všetci Rusi vo veku 18 až 27 rokov musia slúžiť jeden rok v armáde, no veľká časť sa vyhýba odvodu zo zdravotných dôvodov alebo na základe odkladov udelených vysokoškolským študentom. Podiel mužov, ktorí sa vyhýbajú odvodu, je obzvlášť veľký v Moskve a ďalších veľkých mestách.

Ruská armáda zhromažďuje odvedencov dvakrát ročne, na jar a na jeseň. Putin počas posledného jarného odvodu nariadil povolanie 134 500 brancov.

Počty vojakov môžu byť nedostatočné


Kremeľ v posledných rokoch kládol dôraz na zvyšovanie podielu dobrovoľných zmluvných vojakov v snahe modernizovať armádu a zlepšiť jej pripravenosť. Pred začiatkom invázie mala ruská armáda viac ako 400-tisíc takýchto vojakov, vrátane 147-tisíc v pozemných silách.

Vojenskí pozorovatelia však upozorňujú, že ak vojna na Ukrajine bude trvať dlho, tieto počty budú nedostatočné na udržanie tamojších operácií.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk - Putin nariadil zväčšenie ruskej armády o 137-tisíc členov. Povolá brancov či dobrovoľníkov? © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.