Streda, 29. november 2023
Slnečno  -1 °C
Mimoriadne správy

Putin napadol Ukrajinu, pretože „veril, že NATO je slabé“, myslia si Američania a cieľov sa stále nevzdal

 Webnoviny   4. október 2023  73  
Putin napadol Ukrajinu, pretože „veril, že NATO je slabé“, myslia si Američania a cieľov sa stále nevzdal

4.10.2023 (SITA.sk) - Ruský vodca Vladimir Putin minulý rok napadol Ukrajinu, pretože veril, že „Organizácia Severoatlantickej zmluvy je slabá“. V najnovšej aktualizácii správy o situácii na Ukrajine to uviedli analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Podľa analytikov šéf Kremľa veril, že nastolenie proruskej vlády v Kyjeve „bude úplne bezpečné a jednoduché". Cieľom Putina nebolo brániť Rusko pred hrozbami, na ktoré sa vyhováral, ale skôr „rozšíriť moc a vplyv Ruska, zlikvidovať ukrajinskú štátnosť a zničiť NATO“, uvádza ISW a dodáva, že týchto cieľov sa stále nevzdal.

Koncom roka 2021 podľa ISW Putin „presvedčil sám seba“, že Rusko má „možnosť bezpečne začať inváziu na Ukrajinu v plnom rozsahu, aby dosiahlo dva rôzne ciele naraz“, a to nastolenie ruskej kontroly nad Ukrajinou bez toho, aby čelil výraznému odporu Západu, a rozbitie jednoty NATO.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v októbri 2023 (fotografie)

Viac k témam: analytici, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident
Zdroj: SITA.sk - Putin napadol Ukrajinu, pretože „veril, že NATO je slabé“, myslia si Američania a cieľov sa stále nevzdal © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.