Nedeľa, 10. december 2023
Mimoriadne správy

Prvá satelitná misia Británie sa skončila neúspechom, raketu postihla „anomália“

 Webnoviny  10. január 2023  152  
Prvá satelitná misia Británie sa skončila neúspechom, raketu postihla „anomália“

10.1.2023 (Webnoviny.sk) - Prvá satelitná misia, ktorá odštartovala zo Spojeného kráľovstva, sa skončila zlyhaním. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Raketu postihla „anomália“


Lietadlo americkej spoločnosti Virgin Orbit v pondelok vzlietlo z cornwallského Newquay a vysoko nad Atlantickým oceánom vypustilo raketu so satelitmi, ktorá ich mala vyniesť na obežnú dráhu.

Raketa sa spustila a zdalo sa, že stúpa tak, ako má. Virgin Orbit však oznámila, že raketu postihla „anomália“. Satelity, ktoré niesla, nemohla vypustiť a sú stratené. Lietadlo Cosmic Girl - upravený Boeing 747 - sa bezpečne vrátilo na základňu.

Systém Virgin Orbit


Zo Spojeného kráľovstva už do vesmíru vyslali rakety, ale zatiaľ nikdy za účelom nasadenia satelitov na orbitu. Skoršie pokusy boli súčasťou vojenských cvičení alebo atmosférického výskumu a stroje, ktoré tam vyslali, sa bezprostredne vrátili späť.

Systém Virgin Orbit je relatívne nový a je v prevádzke od roku 2020. Jeho prvý let bol neúspešný, ale nasledovné štyri lety zaznamenali úspech.

Viac k témam: Raketa, Satelit, Vesmírna misia
Zdroj: Webnoviny.sk - Prvá satelitná misia Británie sa skončila neúspechom, raketu postihla „anomália“ © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.