Sobota, 30. september 2023
Mimoriadne správy

Prokuratúra v Kazachstane eviduje pokusy o nábor obyvateľov na boj v ruskej armáde

 Webnoviny   1. júl 2023  110  
Prokuratúra v Kazachstane eviduje pokusy o nábor obyvateľov na boj v ruskej armáde

1.7.2023 (SITA.sk) - V kazašskej Kostanajskej oblasti zaznamenali pokusy o nábor miestnych obyvateľov, aby sa pripojili k ruským silám pri invázii na Ukrajinu. Ako referuje web Kyjev Independent, v piatok o tom informovala regionálna prokuratúra v spomenutej oblasti.

Podľa prokuratúry sa na sociálnych sieťach objavili reklamy vyzývajúce miestnych obyvateľov, aby vstúpili do ruskej armády. Prokuratúra poznamenala, že za boj v armáde cudzieho štátu hrozí desať rokov väzenia.

Podľa ukrajinskej vojenskej rozviedky sa Rusko od minulého roka pokúšalo naverbovať občanov zo Strednej Ázie. Migranti v Rusku často dostávajú letáky o vstupe do armády a náborový inzerát sa mnohokrát prekladá do kirgizského, uzbeckého a tadžického jazyka. Vyskytli sa aj prípady nátlaku a núteného podpisu vojenských zmlúv.

Viac k témam: Ruská armáda, rusko-ukrajinský konflikt, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Prokuratúra v Kazachstane eviduje pokusy o nábor obyvateľov na boj v ruskej armáde © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.