Sobota, 23. október 2021
Slnečno  4,8 °C
Mimoriadne správy

Prírodné katastrofy vo svete pribúdajú, ale počet obetí sa darí minimalizovať na desiatky denne

 Webnoviny   1. september 2021  84
Prírodné katastrofy vo svete pribúdajú, ale počet obetí sa darí minimalizovať na desiatky denne

1.9.2021 (Webnoviny.sk) - Prírodné katastrofy postihujú svet päťkrát častejšie a spôsobujú sedemkrát viac škôd ako v 70. rokoch minulého storočia. Avšak pri týchto katastrofách zomiera podstatne menej ľudí.

V 70. a 80. rokoch minulého storočia pri nich v priemere vo svete zomrelo 170 ľudí denne. V rokoch 2000 až 2009 počet obetí klesol na zhruba 40 denne. Uviedla to Svetová meteorologická organizácia (WMO) v správe, ktorú zverejnila v stredu.

Ekonomické straty sa zväčšujú prirýchlo


„Dobrou správou je to, že sme boli schopní minimalizovať počet obetí," povedal na tlačovej konferencii generálny tajomník WMO Petteri Taalas.

„Zlou správou je však to, že ekonomické straty sa zväčšujú veľmi rýchlo a predpokladá sa, že tento rast bude pokračovať," dodal. „Budeme svedkami väčšieho počtu klimatických extrémov vzhľadom na zmenu klímy," konštatoval Taalas.

Zo stoviek sú tisíce


V 70. rokoch 20. storočia bolo vo svete v priemere 711 prírodných katastrof ročne, ale v rokoch 2000 až 2009 ich počet stúpol na 3 536 ročne, uviedla WMO.

Tieto katastrofy v 70. rokoch minulého storočia globálne spôsobili škody za zhruba 175 miliónov dolárov ročne. V rokoch 2000 až 2009 objem škôd stúpol na 1,38 miliardy dolárov ročne.

Viac k témam: obete, prírodná katastrofa, zmena klímy
Zdroj: Webnoviny.sk - Prírodné katastrofy vo svete pribúdajú, ale počet obetí sa darí minimalizovať na desiatky denne © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.