Pondelok, 25. september 2023
Zamračené  19,1 °C
Mimoriadne správy

Prigožin chce zosadiť Šojgua a jeho vojaci sú v Rostove aj ďalších mestách, Putin hovorí o zrade (online/video+foto)

 Webnoviny  24. jún 2023  77  
Prigožin chce zosadiť Šojgua a jeho vojaci sú v Rostove aj ďalších mestách, Putin hovorí o zrade (online/video+foto)

24.6.2023 (SITA.sk) - Šéf ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin prišiel so svojimi vojakmi do ruského mesta Rostov nad Donom, kde je sídlo ruskej armády, ktoré riadi boje na Ukrajine. Ruské média informujú, že členovia Wagnerovej skupiny vstúpili aj do okrajových častí Volgogradu a Krasnodaru a agentúra Reuters informovala, že wagnerovci obsadili všetky vojenské objekty vo Voroneži.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Prigožin sa v Rostove stretol s predstaviteľmi ruského ministerstva obrany, a to s námestníkom ministra obrany Ruskej federácie generálplukovníkom Junus-Bekom Jevkurovom a so zástupcom náčelníka ruského generálneho štábu generálporučíkom Aleksejevom.

Prigožin žiada, aby mu vydali ruského ministra obrany Sergeja Šojgua a náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova. Šéf wagnerovcov pohrozil, že inak pôjde Moskvu a zároveň povedal, že zostrelil tri vrtuľníky ruského ministerstva obrany a vedenie ruskej armády označil za postarších klaunov. Informuje o tom kanál nevzorovtv.V piatok Prigožin povedal, že ruská invázia na Ukrajinu, ktorá sa začala vlani vo februári, bola odôvodnená lžami a „zlo" v ruskom vojenskom vedení sa musí zastaviť. Potom povedal, že ruské ministerstvo obrany prikázalo raketový útok proti poľným táborom Wagnerovej skupiny na Ukrajine, ktorý zabil mnoho bojovníkov. Informuje o tom web news.sky.com.

Ruské úrady už Prigožina pre jeho hrozby, že zosadí ruského ministra obrany Sergeja Šojgua, vyšetrujú. Oznámili to v piatok po Prigožinovom vyhlásení, v ktorom obvinil ruského ministra obrany z prikázania raketového útoku proti poľným táborom Wagnerovej skupiny na Ukrajine, kde wagnerovci bojujú v mene Moskvy proti ukrajinskej armáde.Prigožin vyhlásil, že jeho vojaci teraz pôjdu potrestať Šojgua a vyzval ruskú armádu, aby nekládla odpor. Prigožin uviedol, že „nejde o ozbrojenú vzburu ale o pochod spravodlivosti". Ruské ministerstvo obrany odmietlo Prigožinove tvrdenia a ruský Národný protiteroristický výbor oznámil, že začal trestné vyšetrovanie na základe obvinenia z vyzývania na vojenský prevrat.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.