Nedeľa, 29. január 2023
Zamračené  -3,4 °C
Mimoriadne správy

Príchod gravitačných jadrových bômb do Európy Washington urýchľuje

 Webnoviny  27. október 2022  65
Príchod gravitačných jadrových bômb do Európy Washington urýchľuje

27.10.2022 (Webnoviny.sk) - Spojené štáty preložili termín príchodu modernizovaných gravitačných jadrových bômb B61-12 na základne Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v Európe z nasledujúcej jari na december tohto roka. Informuje o tom web politico.com s odvolaním sa na zdroje v amerických diplomatických kruhoch a dvoch ľudí oboznámených s touto záležitosťou.

Tento krok prichádza v čase vyhrážok ruského vodcu Vladimira Putina použitím jadrových zbraní proti Ukrajine. Hovorca Pentagonu Patrick Ryder však uviedol, že zmena termínu dodania „v žiadnom prípade nesúvisí s aktuálnym dianím na Ukrajine“.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt


Americkí predstavitelia povedali spojencom NATO o urýchlení procesu počas októbrového stretnutia za zatvorenými dverami v Bruseli, kde sa 15 spojencov z aliancie zaviazalo, že „nesmú ustúpiť Putinovmu jadrovému vydieraniu“. Píše Politico.

Podľa Toma Collinu, predstaviteľa odzbrojovacej skupiny Plowshares Fund, môže byť tento krok zameraný na uistenie európskych spojencov, ktorí „sa cítia obzvlášť ohrození“. Dodal však, že bomby B61 neprinesú „veľký rozdiel“ a „Rusi to vedia“.

Viac k témam: Bomba, Jadrové zbrane, rusko-ukrajinský konflikt, Vyhrážanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Príchod gravitačných jadrových bômb do Európy Washington urýchľuje © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.