Nedeľa, 1. október 2023
Malá oblačnosť  14,8 °C
Mimoriadne správy

Pri Bachmute zúria ťažké boje a situácia „zostáva zložitá“, na juhu však armáda napreduje (foto)

 Webnoviny   6. september 2023  286  
Pri Bachmute zúria ťažké boje a situácia „zostáva zložitá“, na juhu však armáda napreduje (foto)

6.9.2023 (SITA.sk) -

  • aktualizované 6. septembra, 12:53


Pri Bachmute zúria ťažké boje, pretože ukrajinské sily sa snažia z tohto mesta na „zložitom“ východnom fronte vytlačiť zakopané ruské jednotky. V stredu to povedal veliteľ ukrajinských pozemných síl, informuje spravodajský portál CNN.

Nepriateľ sa nevzdáva


Ruské sily obsadili Bachmut v máji, ale ukrajinské sily v posledných týždňoch dosiahli mierny pokrok južne a severozápadne od mesta. Celková situácia na východnom fronte „zostáva zložitá“, uviedol generálplukovník Oleksandr Syrskyj vo vyhlásení na komunikačnej platforme Telegram.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


„Nepriateľ sa nevzdáva svojich plánov dosiahnuť hranice Doneckej a Luhanskej oblasti, tvrdohlavo sa pripravuje na odvetu a prevzatie operačnej iniciatívy,“ skonštatoval.


Rusi ich denne ostreľujú


V blízkosti Kupianska na severovýchode Ukrajiny Rusko podľa Syrského „dokončuje prípravu útočných jednotiek a denne ostreľuje ukrajinské pozície delostrelectvom a mínometmi“. Rusko tiež dopĺňa svoje jednotky v oblasti Lymanu, severne od Bachmutu.

Hlavnou úlohou ukrajinskej armády je podľa neho udržať pozície pri Kupiansku a Lymane a postupovať na bachmutskom fronte.

Napredujú aj na juhu krajiny


V západnej časti Záporožskej oblasti na juhu krajiny sa ukrajinská armáda podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) dostala do oblasti, o ktorej Rusi tvrdili, že ju majú pod kontrolou.

Geolokačné zábery, ktoré v utorok zverejnili viaceré zdroje, totiž ukázali, že paľba ruských síl mieri na ukrajinské pozície severozápadne a západne od obce Robotyne.

Ďalšie geolokačné zábery z utorka ukázali, že ukrajinskí vojaci napredujú južne od Robotyne a severozápadne od obce Verbove, ktorá leží približne desať kilometrov východne od dediny Robotyne. Informuje o tom web Kyiv Independent.

 Zdroje z ukrajinskej armády tiež potvrdili, že ukrajinské sily dosahujú úspechy v smere Robotyne - Novoprokopivka južne od mesta Orichiv.

Viac k témam: Bachmut, Kupiansk, Lymaň, Robotyne, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: SITA.sk - Pri Bachmute zúria ťažké boje a situácia „zostáva zložitá“, na juhu však armáda napreduje (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.